Гръмки имена от света на киното се разхождат и ще се разхождат по Лазурния бряг до 27 май. Защото върви ежегодният кинофестивал в Кан. Десетки филми от цял свят ще имат своите премиери именно тук. БиБиСи направи една небрежна подборка на най-очакваните филми тази година, докато Майкъл Дъглас получаваше почетната „Златна палма“ за цялостно творчество.
Индиана Джоунс и колелото на съдбата
Вероятно най-очакваното събитие на фестивала е появата (за последно, но да не се заричаме) на 80-годишния Харисън Форд в ролята на безстрашния археолог Индиана Джоунс.
Във филма, чиято световна премиера е именно в Кан, легендарният герой за 5-и път ще надене коженото яке и ще нахлупи маниашката филцова шапка. Какво ще му се случи, се пази в тайна до последно, но едно е сигурно – ще бъде интересно и свръхопасно. Можем само да гарантираме, че добрите ще победят лошите.
Допълнително напрежение около филма внася и участието в него на британката Фийби Уолър-Бридж – автор и звезда на култовия комедиен сериал „Боклук“, след който я поканиха в сценарния екип на последния екшън с Джеймс Бонд. Всъщност Фийби е била на 4 годинки през 1981 г., когато излиза първият филм от археологическата сага – „Похитители на изчезналия кивот“. В новия филм Уолър-Бридж играе загадъчната кръстница на Индиана, която взема активно участие в приключенията му.
Много се чака и триумфът на технологиите, с които Харисън Форд е така подмладен в първите сцени, че сам признава: „Като се видях, ме побиха тръпки!“
Под зоркото око на критиката ще бъде и работата на режисьора Джеймс Манголд – „Колелото на съдбата“ е единственият от франчайза, сниман не от Стивън Спилбърг, който тук е само изпълнителен продуцент. „Това е много, много хубав филм за Индиана Джоунс. Много се гордея с това, което Джим (Манголд, б.р.) направи“, заяви класикът Спилбърг в интервю пред списание Variety.
Жана дю Бари
Докато съдилищата в САЩ и Великобритания се занимаваха с тежките драми между Джони Деп и бившата му съпруга Амбър Хърд, кариерата на чаровния Джони беше под сериозна заплаха. Обвинен в домашно насилие, никой режисьор не го канеше във филмите си. През 2022 г. съдът в Щатите обаче го оправда, дори нещо повече – осъди Амбър Хърд за клевета. И… всичко си дойде на мястото.
Тази година организаторите решиха да открият фестивала именно с филма „Жана дю Бари“, в който Джони Деп играе френския крал Луи XV – първата му главна роля от 3 години насам. В лентата „карибският пират“ говори на френски, а сюжетът е по историята на последната официална любовница на краля, която се издига от социалното дъно до най-влиятелна жена във Франция, за ужас на много придворни.
Ролята й се играе от Майвен – известна френска актриса, която отказва да произнася фамилията си и се представя само с малкото си име. Тя е също сценарист и режисьор на този френски филм, което е опасно, но да видим.
Градът на астероидите
Социалните мрежи гъмжат от пародийни мемове за филми на Уес Андерсън и неговия уникален визуален стил. Култовият независим режисьор обаче не им обръща внимание, а нанася последните щрихи по своя „Град на астероидите“.
В него Скарлет Йохансон играе кинозвезда от 50-те години на миналия век, случайно закъсала в малко американско градче в пустинята, където всяка година се провежда събрание на младите астрономи. Този път обаче, с нейно участие, се случват странни събития, способни да променят света.
Феновете на Андерсън отново ще видят фирмената симетрия в кадрите му, ярки цветове и свръхстилизирани интериори, напомнящи за кукленски къщи. Актьорският състав също е пищен – Тилда Суинтън, Джейсън Шварцман, Том Ханкс, Марго Роби и Стив Карел. А филмът е нещо средно между научна фантастика и романтична комедия, ако се съди по трейлъра.
Старият дъб
Британският режисьор Кен Лоуч има впечатляващи успехи в Кан. Той два пъти печели „Златната палма“ – през 2006 г. и 2016 г. Ще успее ли ветеранът на социалния реализъм да вземе трета статуетка на 86 години?
В новия проект на Кен Лоуч „Старият дъб“ е последният работещ пъб в бивше миньорско градче в Северна Англия, където сега са се настанили сирийски бежанци. Ясно е, че става дума за борбата на „малките хора“ със сложния капиталистически свят.
По думите на самия режисьор томного искал да зеснеме оптимистичен филм, който едновременно с това да показва напрегнатата ситуация с бежанците.
Собственика на пъба го играе местният пенсиониран пожарникар Дейв Търнър, а сирийците също са натуршчици – истински бежанци от Сирия.
„Изобщо не знаех какво да правя пред камерата. Направо ме беше страх. Но Кен Лоуч и другите наоколо казваха, че ми се получава и… аз участвах някак си“, признава с английско чувство за хумор аматьорът Дейв Търнър в интервю по БиБиСи.
Убийците на цветната луна
Всеки нов филм на титана Мартин Скорсезе се чака от киноманите с дълбок трепет. А когато в проекта участват и неговите любими Леонардо Ди Каприо и Робърт Де Ниро, значи работата е дебела.
На всичкото отгоре Лео Ди Каприо вече нарече филма „шедьовър“, а в социалните мрежи вече го гласят за „Оскар“ през идната година.
„Убийците на цветната луна“ е по книгата на американския журналист и писател Дейвид Гран, в която се разказва за реални събития, случили се през 20-те години на миналия век с индианското племе осейджей, живеещо в щата Оклахома. Жителите на селото открили на земята си нефт и бързо забогатели. Но след това били тайнствено избити всички, един след друг, а ФБР започнало начало мащабно разследване.
Филмът е адски дълъг (3 часа и 26 минути), но по думите на Скорсезе той е направен за кинопоказ, а не за телевизия. „Това е филм за голям екран, нарочно го направихме такъв и ще разберете защо“, каза той.
Фестивалът в Кан продължава до 27 май, когато ще бъдат връчени престижните европейски награди за кино.
Още новини за култура – четете тук