Редица промени в Конституцията предлагат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). На форум днес от коалицията, съвместно с инициативата „Правосъдие за всеки“, ги представиха пред медиите. Тези промени са очаквани от много време и обясняват и оправдават колаборацията с ДПС. А реформите трябва да се случат, за да стане по-ефективна съдебната ни система, която в момента работи много трудно, корупционно и бавно, като така ни отдалечава от Европа. Промените са важни и тъй като имат много сериозна връзка с приемането ни в Шенген, еврозоната и Плана за възстановяване. С реформата в съдебната система ще се отпуши развитието на страната. Трябва обаче да се подчертае, че съдебната реформа може да бъде толкова сериозна, колкото са разрешили избирателите, които пратиха в парламента ГЕРБ и ДПС, и то със значително присъствие.
Според предлаганите конституционни промени от ПП-ДБ фигурата на главния прокурор остава, но отпадат две от ключовите досегашни функции – надзор за законност и методическото ръководство върху дейността на всички прокурори, обяви правосъдният министър Атанас Славов.
Очакването е, че така прокуратурата ще се фокусира в наказателните производства и много рядко ще участва в граждански и административни дела. Предвижда се мандатът на главния прокурор да е пет години.
Предвижда се разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две – съдийски и прокурорски съвет.
В съдийския ВСС мнозинство имат съдиите, избрани от съдии, а в по-малката парламентарна квота не могат да се избират прокурори и следователи. В нея може да има представители на други юридически професии. Членове по право ще са председателите на двете върховни съдилища.
Съдиите, избрани във ВСС, ще продължат да работят като съдии, но с намалена натовареност.
Предлага се също мандатът на ВСС да стане четири години, вместо досегашните пет. Предвижда се парламентарната квота да се превърне в обществено представителство.
Председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд пак ще се избират от ВСС, но да отпадне издаването на указ от президента, предлагат от ПП-ДБ. Целта е да няма пряка политическа намеса при назначаването на висшите магистрати, а не да се отнемат правомощия на държавния глава. Предвижда се мандатът им вече да е пет години, а не както сега – седем, каза Славов.
В прокурорския съвет мнозинство ще има парламентарната квота от немагистрати, които да осъществяват обществен контрол върху работата на съвета. Шестима ще се избират от Народното събрание, двама от квотата на прокурорите, един – от следователите и главният прокурор да е член по право, предвиждат промените.
Въвежда се и индивидуалната конституционна жалба. Така всеки може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават негови права и свободи, предвиждат от ПП-ДБ.
Управлението на недвижимите имоти да се върне в Министерство на правосъдието, защото ВСС трябва да се концентрира върху кариерни функции, е сред предложенията за конституционни промени.
„Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата“, каза премиерът акад. Николай Денков.
„Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник“, добави той.
По думите му тази дискусия продължава много години и по различни причини не получава краен резултат.
„Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява“, заяви премиерът.
Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ – СДС ясно е декларирала готовността си за участие в общ проект за промяна на Конституцията, заедно с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС. Консултациите между политическите сили започнаха при формирането на 49-ото Народно събрание и логично ще завършат с общ проект за изменение на основния закон. Това се посочва в позиция на ПГ на ГЕРБ – СДС до медиите във връзка с конституционните промени.
ПГ на ГЕРБ – СДС участва в общите законодателни инициативи и гарантира 69 гласа за необходимото мнозинство за приемането на промените в българската Конституция, които са получили одобрението на трите парламентарни групи, коментират още от ГЕРБ – СДС.
Още вътрешнополитически новини – четете тук