Денков и лидерите на "Подкрепа" и КНСБ
Денков и лидерите на "Подкрепа" и КНСБ Снимка: Булфото архив

Разбрахме се до края на септември да бъде подписано споразумение за справедлив преход, в което детайлно да бъдат разписани ангажиментите на държавата в сектора от днешна дата до 2030 г. Това обяви на брифинг в Министерски съвет президентът на КНСБ Пламен Димитров след среща на премиера Николай Денков с представители на протестиращите миньори и енергетици.

Установихме, че имаме съгласие по всички точки в декларацията, заяви министър-председателят. Пламен Димитров посочи, че споразумението е фундаментален въпрос и се търси гаранция за него от парламента.

„Разбрахме се веднага да започне работа по Общия устройствен план на комоплекса „Марица изток“, защото този план е елемент от огромното напрежение и недоверие, които съществуват там“, каза президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

В отговор на въпрос премиерът Денков отбеляза, че предоговарянето на националния План за възстановяване и устойчивост в сектор „Енергетика“ цели да удължи живота на въглищните ни ТЕЦ-ове и по-ефективно разпределение на парите за проекти.

„От първия ден на работата на това правителството има екип, който работи по предоговарянето на плана. Работата не е спирала. Много се радвам, че имаме соациални партньори, които са ангажирани с този процес“, заяви министър-председателят.

Припомняме, че националният протест под надслов „За ясно и сигурно енергийно бъдеще на България! беше организиран от Конфедерацията на независимите синдикати в България, Конфедерацията на труда „Подкрепа“ в комплекса „Марица Изток“, Националната федерация на енергетиците към КНСБ, Националната синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ, Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ, Синдикалната миньорска федерация към КТ „Подкрепа“, Федерация „Енергетика“ към КТ „Подкрепа“. Протестното шествие събра близо 6000 миньори и енергетици от въгледобивния сектор в страната на площада пред храм-паметника „Александър Невски“.

Шествието започна днес преди обяд от площада до храм-паметника „Св. Александър Невски“, премина по ул. „Оборище“, ул. „Г. С. Раковски“, бул. „Цар Освободител“ и бул. „Княз Александър Дондуков“, като накрая протестиращите се събраха в карето между сградите на Народното събрание и Министерския съвет на бул. „Княз Александър Дондуков“ 1. В протеста се включиха работници от целия въгледобивен сектор в България.

От КНСБ и КТ „Подкрепа“ се опасяват от закриване на работни места – около 12 000 работни места в комплекса „Марица Изток“ с тенденция след 2030 г. те да станат 15 000. Опасенията на КНСБ са, че ще бъдат застрашени индиректно до 100 000 работни места от сектора.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук