парламентът, народно събрание
Снимка: БТА

Единодушно със 185 гласа „за“ Народното събрание прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме необходимите действия за осигуряване системата на здравеопазване с медицински сестри. Вносител е Лена Бориславова и народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

Според приетото решение в двумесечен срок министърът на здравеопазването се задължава да предложи на Народното събрание стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030г. с минимум 30%.

Във варианта, предложен за обсъждане на заседание на здравна комисия, този процент бе 50 на сто.

Депутатите приеха в зала редакционна поправка, която направи Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, с която по думите му се гарантира, че заплатата на медицинските сестри и акушерки не може да бъде по-ниска от 90 на сто от средната работна заплата за страната.

Стратегията предвижда подобряване на достъпа до висше образование и местата държавна поръчка; финансиране от страна на държавата на студентските такси, общежития и стипендии за студенти от професионално направление „Здравни грижи” медицински сестри и акушерки; организирани от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието на информационни кампании за повишение на престижа на професията „медицинска сестра” и „акушерка”; съвместно организирани от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието науката на информационни кампании за стимулиране на приема във висши медицински училища и колежи на студенти в професионално направление „Здравни грижи” — медицински сестри и акушерки; допълнително и специално насърчение на придобиване на специални знания и статут на „педиатрична сестра”; изменение на действащото законодателство с оглед правото на НЗОК да финансира пряко лечебни заведения на специалисти по здравни грижи.

Лена Бориславова от ПП-ДБ, вносител на решението, заяви, заяви, че българското здравеопазване е тежко и хронично болно. То страда не само от недостига на медицински сестри и акушерки, което е предмет на днешното обсъждане, то страда от системно недофинансиране, ниско заплащане във всички сектори, неравномерно разпределение на медицинските специалисти в страната, което означава, че част от хората нямат достъп до качествено здравеопазване. По думите ѝ липсва и контрол за разходването на средствата в системата на здравеопазването.

Лошото качество на здравеопазването, заедно с корупцията и ниските доходи, е един от най-големите проблеми на българите съгласно социологическите изследвания, посочи тя.

Днес, в това отиващо си НС, ние имаме възможност да започнем да решаваме поне един от тези проблеми, настоя Бориславова. МЗ вече е в процес на разработване на част от мерките, които са предвидени в стратегията. Тези мерки са залегнали като задължителни в ПВУ, приет от кабинета „Петков“. Вярвам, че този проект на решение е по-добра стъпка за надграждане на работата, която и е част от решаването на проблема с хроничната липса на кадри в системата, заяви Лена Бориславова.

Джевдет Чакъров от ДПС (Без Пеевски и група) заяви, че ще подкрепят внесения проект на решение, изцяло споделяйки мотивите и доводите. Ще подкрепим с оглед на това, че ситуацията наистина е кризисна. В една университетска клиника, където работя, едвам се покрива графикът с медицински сестри, допълни той.

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС постави въпроса с ангажимента на Министерство на финансите относно размера на възнагражденията. Можем да увеличим приема за медицински сестри, но той няма да се запълни. Не е проблемът в предлагането на образованието, а в търсенето. Основният фактор, за да увеличим търсенето на това образование и на тази професия, е да увеличим минималните заплати. Най-важното решение, което може да се вземе, е да се гарантират минималните заплати, настоя Вълчев.

Д-р Силви Кирилов от „Има такъв народ“ заяви, че въпросът с минималната работна заплата е финансов и решението е във финансовото министерство. Болниците като самостоятелни юридически лица не могат да решат този проблем, допълни той.

Проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ коментира, че това е изключително належащ проблем, който трябва да се реши и затова проектът на решение е бил подкрепен в комисия. Той посочи, че този проблем не е от вчера и попита защо нищо не е направено досега. По думите му проблемът е европейски, дотолкова доколкото, достъпът на Западна Европа до медицински сестри от Източна Европа е ограничен поради липса на такъв ресурс. Възнагражденията са определящи по отношение на възможността да стимулираме тези кадри, настоя проф. Чорбанов.

Калоян Методиев, нечленуващ в парламентарна група, заяви, че една трета от медицинските сестри в България са над 65 годишна възраст. Десетки хиляди липсват в системата. Проблемът има три измерения, той е тежък и социално, и икономически, и национално, заяви депутатът. Следователно за нас като Народно събрание в момента е важно да се обединим и да тръгнем да го решаваме, апелира той.

Идеята за увеличаване на броя на медицинските сестри и акушерки, около която депутатите се обединиха, на теория изглежда добра, особено  след като има недостиг на кадри. Но законодателите трябва да проявят прагматизъм и да помислят за това как да се задържат новите медицински кадри у нас. Какво би ги спряло, след като завършат, да отидат да работят в чужбина, докато образованието им е платено от българските данъкоплатци? Дали ще има някаква времева обвързаност за работа в български болници или някакъв регламент как и къде ще се прилага това безплатно обучение, предстои да разберем.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

2 КОМЕНТАРИ

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук