Брутният вътрешен продукт у нас тази година за първи път ще е над 100 милиарда евро, след като преди десет години беше 40 милиарда, а преди 20 години – 20 милиарда.
Това каза в интервю за заяви за NOVA NEWS икономистът Евгений Кънев.
Тоест, вие виждате, че откакто започнаха реформите в България през 1997-а година, България е пораснала 10 пъти номинално като БВП и три пъти реално. Всичко това става, защото се вземат кредити и се изплащат кредити, добави Кънев.
Според него страната ще удържи 2024 г. с 3% дефицит.
Не бива обаче това да се превръща във фетиш. Планирането на разходите помага за управлението му. Скептичен съм, че ще покрием критерия „инфлация“, но съм оптимист, че ще се направи компромис и ще ни приемат в еврозоната. Дефицитът трябва да се контролира, за да влезем“, каза още Кънев.
Въпросът не е да се гледа абсолютно този дълг, защото има хора, които реално само това гледат, колко е абсолютно дълга, а се гледа всъщност каква икономика има, която си плаща този дълг, обясни още той
Ако вие вземате кредит, който помага икономиката да расте производително, а не да се качват парите само оперативно, тогава няма никакъв проблем с този дълг и трите процента дефицит.
Даже и да не е 2, а 3 процента дефицита, това е нормално и така растат всички икономики по света. Абсолютно ще удържим 2024-та с 3 процента дефицит в бюджета, заяви още икономистът.
„Защо трябва да бъдем на балансиран бюджет? Каква е икономическата логика, освен че сме вземали дълг? Има значение само неговият процентен дял от БВП. България за пръв път ще мине 100 млрд. БВП. Откакто започнаха реформите през 1997 г., той е нараснал три пъти. Една от причините за това са кредитите“, коментира още Кънев.
Според него капиталовите разходи трябва да са извършени на 100%, ако не се гони точна цифра на дефицита.
„Всяко нещо, което държавата харчи, влиза в БВП“, обясни икономистът.
Още новини от деня – четете тук