Енергиен преход

Огромно мнозинство от европейците смятат, че изменението на климата е сериозен проблем, пред който е изправен светът (93%), според ново проучване на Евробарометър. Над половината смятат, че преходът към зелена икономика трябва да се ускори (58%) заради скоковете на цените на енергията и опасенията относно доставките на газ след инвазията на Русия в Украйна.

От икономическа гледна точка 73% от европейците са съгласни, че цената на щетите, дължащи се на изменението на климата, е много по-висока от инвестициите, необходими за зелен преход. И три четвърти (75%) от европейците са съгласни, че предприемането на действия по отношение на климата ще доведе до иновации.

Почти девет от десет граждани на ЕС (88%) са съгласни, че емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени до минимум, като същевременно се компенсират оставащите емисии, за да стане ЕС неутрален по отношение на климата до 2050 г.

Близо девет от десет европейци (87%) смятат, че е важно ЕС да си постави амбициозни цели за увеличаване на използването на възобновяема енергия, а подобен брой (85%) смятат, че е важно ЕС да предприеме действия за подобряване на енергийната ефективност, например чрез насърчаване на хората да изолират дома си, да инсталират слънчеви панели или да купуват електрически автомобили. Седем от всеки десет анкетирани (70%) смятат, че намаляването на вноса на изкопаеми горива може да увеличи енергийната сигурност и да облагодетелства икономически ЕС.

Голямо мнозинство от гражданите на ЕС вече предприемат индивидуални действия за климата (93%) и съзнателно правят устойчив избор в ежедневието си. Въпреки това, когато бяха попитани кой е отговорен за справянето с изменението на климата, гражданите подчертаха необходимостта от други реформи, които да придружават индивидуалните действия, като посочиха също отговорността на националните правителства (56%), ЕС (56%) и бизнеса и индустрията (53%).

Източник: БГНЕС

Още новини за енергийният преход – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук