Кадри Симсон
Снимка: БТА

България трябва да изготви план за диверсификация с цел отказ от вноса на руска енергия до 2027 година, заяви еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон по време на организираната от „Политико“ седмица за устойчиво развитие в Брюксел.

Симсон остро разкритикува Унгария и я призова да увеличи усилията си, за да прекрати купуването на енергия от Русия.

По думите ѝ това оставя страната уязвима на зловредно московско влияние.

Познавам един политически лидер в Европа, който се здрависва с този военнопрестъпник, но това е положението“, каза Симсон, като визира унгарския премиер Виктор Орбан, пише БНР.

Днес се очаква Европейският съюз да обяви 12-ия пакет санкции срещу Русия. Няма вероятност в него да има ограничения за купуването на руски течен природен газ, макар някои страни-членки да настояват за това.

Унгария е отворена към злонамерено влияние от Кремъл, защото разчита на руската енергия, за да ограничи това влияние трябва да увеличи усилията си за прекратяване на покупките на руски енергия, каза еврокомисарят по енергетиката.

„Дори Унгария знае, че като продължава тази дейност, дават на Русия правото да манипулира техния пазар“, каза още тя, добавяйки, че „не е в техен интерес да продължават тази зависимост“.

Миналия месец руският гигант „Газпром“ обяви, че ще увеличи доставките на природен газ за Унгария тази зима след разговори в Пекин между унгарския премиер Виктор Орбан и руския президент Владимир Путин.

Откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, това е вторият път, в който Москва и Будапеща се споразумяват за допълнителни количества газ.

Подходът на Унгария рязко контрастира с усилията на останалата част от блока, включително близките държави-членки като Словакия и България, за постепенно преустановяване на вноса на руска енергия до 2027 г.

Като цяло ЕС намали зависимостта си от руски тръбопроводен газ от над 40 процента от своя внос на газ преди инвазията на Москва до по-малко от 10 процента днес.

В същото време комисарят по енергетиката заяви, че е жалко, че Унгария продължава изграждането на ядрения реактор „Пакш 2“, който зависи от подкрепата и ядреното гориво от Русия.

Будапеща обеща да се противопостави на всякакви санкции, които биха засегнали атомната енергия.

В момента ЕС работи по своя 12-и пакет от санкции, които ще бъдат наложени на Русия от началото на войната срещу Украйна миналата година. Въпреки че пакетът не се очаква да включва никакви значителни ограничения върху закупуването на руски втечнен природен газ – въпреки призивите от няколко страни от ЕС – Симсон каза, че „в момента, в който заедно с Унгария ще имаме единодушие, тогава ще имаме тази колективна позиция.“

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук