Както вече стана ясно при представянето на годишните доклади за върховенството на закона за страните членки на ЕС, Европейската комисия предприема стъпки за окончателното прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния. Това е добра новина, но политиците ни трябва да обърнат сериозно внимание на констатациите във въпросния доклад. Една от тях е, че у нас все още липсват достатъчно на брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.
Според документа страната ни не е изпълнила голяма част от препоръките в миналогодишния доклад и по тази причина новите са до голяма степен повторение на предишните. Продължава да предизвика безпокойство формирането на Висшия съдебен съвет, има и риск от политическо влияние върху работата на Инспектората към него. Бави се и назначаването на редица независими органи.
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс отбеляза, че страната ни има напредък. Той подчерта, че в ЕК са наясно, че политическата ситуация в страната беше много сложна.
„Ако имате непрекъснати избори, е много трудно да се прокарат различни закони и реформи в парламента. Сега ще видим дали може да се отиде една крачка напред. Можете да видите в новите препоръки, че искаме да се направят много реформи. Надявам се, че с новата политическа конфигурация ще е по-лесно те да се прокарат“, отбеляза Рейндерс.
В доклада се казва още, че България е сред страните членки с много висок риск от концентрация на медийна собственост. Тревога буди и липсата на ясна законодателна рамка, която да гарантира прозрачността при разпределянето на държавните реклами, се посочва в документа.
Още международни новини – четете тук