Европейската комисия публикува днес Доклада за конвергенцията от 2024 г., в който прави заключение, че България не изпълнява условията за приемане на еврото.
Страната ни е изпълнила всички критерии с изключение на критерия за ценова стабилност.
Според ЕК законодателството в България може да се счита за съвместимо с правото на ЕС за приемане на еврото.
София е изпълнила критериите за стабилни публични финанси, стабилност на обменния курс и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти.
България вече е член и на валутния механизъм (ERM II): преди влизането в еврозоната се изисква участие в този механизъм за период от поне две години без значителни отклонения в обменния курс.
От ЕК не се ангажират с конкретни срокове кога България може да приеме еврото. Според източници от институцията новата дата, която се обсъжда с българските власти, е 1 януари 2026 година.
“Инфлацията трябва да намалее през следващите месеци, което също ще спомогне за покриване на критериите за инфлация. Ще работим в тясно сътрудничество с България, за да я подкрепим за еврозоната”, каза зам.-председателят на ЕК, който отговаря за еврото, Валдис Домбровскис.
Европейската комисия подкрепя българските власти в стремежа на страна да се присъедини към еврозоната.
Отчита се, че нашата страна е съобразила почти изцяло законодателството си с правилата на еврозоната, включително по отношение на бюджета, обменния курс на лева и дългосрочните лихви.
Продължаваме да работим много конструктивно с българските власти, посочи говорител на Еврокомисията.
Влизането в еврозоната се осъществява по прозрачни правила, за да има еднакво отношение към държавите по пътя им на присъединяване. България може да поиска допълнителен доклад, когато прецени, че вече изпълнява целите, добави той.
Засега не можем да потвърдим конкретна дата, поясни говорителят, попитан дали може да се очаква България да въведе еврото от 2026 година.
Докладът на комисията разглежда готовността на още пет държави, които имат правното задължение да се присъединят към еврозоната – Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. Комисията уточнява, че никоя от посочените държави не е готова за въвеждане на еврото, както и че само България отговаря на всички изисквания без едно.
В съобщение на ЕК са цитирани данни от обществено проучване от миналия месец, според които 49 на сто от българите подкрепят присъединяването към еврозоната, 71 на сто очакват това да се случи в близките пет години, 64 на сто предвиждат въвеждането на еврото да доведе до повишаване на цените, а 44 на сто имат очакване за положително въздействие от премахването на лева.
Докладите на ЕК се изготвят веднъж на две години, но всяка държава от ЕС има право да поиска допълнителна оценка, посочва комисията. Българските власти бяха заявили по-рано тази година, че до юни нашата страна няма да бъде готова за еврозоната и ще поискат допълнителен доклад наесен.
На този фон служебният премиер Димитър Главчев обясни, че по критерия за ценовата стабилност страната ни ще бъде готова до края на годината.
„При изпълнението и на този критерий, тоест на всички критерии, ще искаме извънредни конвергентни доклади от ЕЦБ и от ЕК и ще можем да покажем готовността си за присъединяване към еврозоната“, обясни днес той преди началото на правителственото заседание.
Днес е предвидено да разгледаме Закона за въвеждане на еврото в България. Това е една практическа стъпка, която ще осигурим първо с проект на МС, но това ще стане, след като бъде приет закон в Народното събрание и това е всъщност практическата подготовка за въвеждането на еврото в България. Надявам се народните представители да приемат закона най-скоро, за да бъде осигурена предвидимост за българските граждани, бизнеса и администрацията как да бъде въведено еврото, след приемането на България в еврозоната“, каза още премиерът.