Премиерите на България, Гърция и Румъния подкрепят Сърбия по пътя й към Европейския съюз. Те се обединиха около идеята, че интеграцията на Западните Балкани ще гарантира регионалния мир и стабилност.
През 90-те години на миналия век Сърбия беше отхвърлена заради активното й участие във войните, довели до разпада на Югославия. Очаква се до 2019г. преговорите за членството й в Евросъюза да приключат, пише „Евронюз”.
„Всички знаем, че мястото на Сърбия е в ЕС”, каза българският премиер Бойко Борисов след четиристранната среща с гръцкия си колега Алексис Ципрас, с румънския министър-председател Михай Тудосе и със сръбския президент Александър Вучич.
Борисов добави, че трите държави членки на ЕС от Балканите могат да спомогнат за ускоряването на процеса по присъединяването на Сърбия и Македония, което ще донесе стабилност в региона.
България ще поеме ротационното председателство на ЕС през януари, а Румъния – през 2019г.
Сърбите обаче са скептични относно присъединяването към ЕС и гледат на държавите от Западна Европа като открити застъпници на бомбардировките на НАТО от 1999 г., за да бъде спряно убийството и експулсирането на етнически албанци в бившата провинция Косово, където загинаха хиляди цивилни граждани.
ДВОЙНИ СТАНДАРТИ
Александър Вучич обвинява ЕС, че прилага двойни стандарти като оказва да признае референдума за независимостта на Каталуния, а приема отделянето на Косово.
„Подкрепяме Испания, нашата приятелска държава”, каза Вучич. „Но ЕС отговори по различен начин на отделянето на Косово и по този начин навреди на моя народ и моята държава. Независимостта на Косово от Сърбия, която беше обявена през 2008г. беше призната от САЩ и много европейски държави, но беше отхвърлена от Белград.”
Вучич добави, че Косово се е отделила дори без да проведе референдум, както направиха каталунците.
„Понякога ние сърбите се питаме защо трябва да сме жертви на двойни стандарти?”
Позицията на Сърбия за независимостта на Косово е една от основните пречки пред присъединяването на Белград към Европейския съюз. Брюксел не веднъж е призовавал сръбските власти да подобрят взаимоотношенията си с Прищина и да престанат да блокират усилията им да се присъединят към международни организации.