Европейската комисия съжалява за взетото от Швейцария решение да ограничи достъпа на българи и румънци до пазара на труда през следващите 12 месеца, предава „Евронюз”.
„Федералният съвет реши да се позове на клаузата, позволяваща ограничаване свободното движение на хора, по отношение на новите разрешителни за дългосрочно пребиваване на граждани от България и Румъния”, заяви говорител на ЕК.
„Протоколът към споразумението предвижда възможността тази клауза да се приложи за следващите 10 години, както беше направено в миналото за останалите държави членки. Комисията съжалява за взетото решение, което е част от общата тенденция за намаляване броя на издадените разрешителни за пребиваване на граждани от ЕС”, каза още тя.
Свободното движение на работници между Швейцария и ЕС е гарантираното от множество двустранни споразумения, въпреки че т.нар. „предпазна клауза”. Тя позволява ограничения, подобни на тези, които Швейцария прие в сряда, ако броят на пристигащите лица надхвърли определени нива.
Припомняме, че Швейцария реши да ограничи правата на българи и румънци до пазара на труда през следващите 12 месеца, на фона на увеличената миграция от тези страни, след като ограниченията бяха премахнати през миналия юни.
Швейцарският кабинет води борба с имиграцията от Европейския съюз още по-усилено след референдума през 2014 г., на който обществото реши да бъдат наложени квоти за пристигащи. Правителството реши да ограничи броя на разрешителните за престой на българи и румънци до 996.
Работниците от тези две държави се радват на свободно движение от юни миналата година, а броят им се увеличи двойно, в сравнение с 2015-та, само за няколко месеца.
Около 14 330 румънци и 8 112 българи живеят в Швейцария, показват данни на правителството. Населението на страната е 8,4 млн. души, като почти ¼ са чужденците.
Това не е първият път, в който Швейцария налага подобни ограничения. През 2013г. бяха въведени рестрикции за европейските държави Унгария, Полша и Словакия.