Европейската комисия ще предприеме действия, за да защити интересите на ЕС, ако те бъдат засегнати от новите санкции срещу Русия, въведени от САЩ.
Германия, от своя страна, предупреди, че е неприемливо САЩ да използва санкциите срещу Русия като инструмент за прокарване на икономическите си интереси. Френските власти пък коментираха, че въведените от американския конгрес санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея противоречат на международното право заради екстериториалния си обхват.
Камарата на представителите утвърди санкциите във вторник. Законопроектът съдържа ограничителните мерки срещу Русия, приети още от администрацията на Барак Обама.
В желанието си да накаже Русия за намесата в американските президентски избори през 2016 г., Камарата на представителите подкрепи със съкрушително мнозинство (419 „за“ срещу 3 „против“) новия пакет от санкции, който забранява на президента Доналд Тръмп да отменя наказателни мерки, без да получи разрешение от Конгреса.
Новата мярка на Вашингтон, разгърната в документ от 184 страници, е насочена срещу руския президент Владимир Путин и приближените му олигарси, тъй като взема на прицел важни сектори от руската икономика, включително оръжейните продажби и износа на енергия, посочи „Асошиейтед прес”.
Европа се разтревожи от споменаването на „Северен поток 2” в документа, твърдейки че „има вредно въздействие върху енергийната сигурност на Европейския съюз, върху развитието на газовия пазар в Централна и Източна Европа и върху енергийните реформи в Украйна“.
В законопроекта се казва още, че „правителството на САЩ трябва да направи свой приоритет експорта на американски енергоресурси“ в Европа, „за да се създават работни места“ в собствената икономика“.
В отговор председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер каза, че ЕС има готовност да предприеме ответни действия.
„Американският законопроект може да има непреднамерен ефект, който да засегне интересите на ЕС в областта на енергийната сигурност. Америка на първо място не може да означава, че интересите на Европа са на последно“, добави Юнкер.