Изпълнителният орган на ЕС призова правителствата на Испания и Каталуния да започнат разговори, за да разрешат кризата в регионалната независимост, която ескалира от неделния референдум, но заяви, че Мадрид има право да използва „пропорционална сила” за спазване на закона.
Повече от 900 души бяха ранени, след като испанската полиция се опита да спре вота, като нахлу в избирателните секции и изстреля гумени куршуми в избирателите.
В сряда в Европейския парламент в Страсбург Франс Тимерманс, вицепрезидентът на Европейската комисия, заяви, че кадрите от Каталуния са били тъжни, но е повече от ясно, че регионалното правителство е избрало да пренебрегне закона, когато е организирало референдума.
„Нека да бъда ясен: насилието не решава нищо в политиката. То никога не е отговорът, никога не е решението. Насилиетоникога не може да се използва като оръжие или инструмент. Европа знае това по-добре, отколкото където и да е другаде. Задължение на всяко правителство е да поддържа върховенството на закона и това понякога изисква пропорционална употреба на сила”, обяви Тимерманс.
Въпреки това, той подкрепи испанския премиер Мариано Рахой да приведе спора в мирно решение. Той каза, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е във връзка с Рахой, но подчерта, че гласуването в неделя е незаконно и е вътрешен въпрос.
Манфред Вебер от ЕНП обяви, че никой не може да остане безучастен към случилото се, но допълни, че полицаите са били изпратени в изборните секции от каталунски съдии, а не от испанското правителство.
Протестите не могат да заменят демократичния процес на взимане на решения. Каталунското правителство е безотговорно в разделянето на държавата и не трябва да предприема необратими стъпки. Поддържаме целостта на Испания, посочи Вебер.
От името на социалистите и демократите Джовани Питела отбеляза, че едностранното обявяване на независимост ще влоши положението допълнително.
Това ще бъде бедствие и не допринася с нищо за намирането на решение. Застрашена е европейската система, осигурила мир в последните десетилетия.
Каталунският лидер Карлос Пучдемон и други висши каталунски политици, включително кметът на Барселона Ада Колау, многократно са призовавали ЕС да прецени проблема.
Въпреки опитите на испанските власти да спрат референдума, който правителството и конституционният съд на страната обявиха за незаконни, в него участваха 2.26 милиона каталунци. Говорител на каталунското правителство заяви, че 90% от участниците са гласували за това регионът да стане независим. Регионът има общо 5,3 милиона регистрирани гласоподаватели.