Българският фармацевтичен съюз сезира председателя на Европейския парламент и ресорните подкомитети заради обвиненията срещу председателя на организацията проф. Асена Стоименова. В сигнала си до ЕП българските фармацевти пишат, че изразяването на експертно мнение, което съвпада с това на Европейската комисия, на Европейската агенция по лекарствата и на други специализирани международни организации в областта на здравеопазването, е гарантирано от основните права – правото на свобода на изразяването и правото на информираност на обществото.
Припомняме, че на 14 април 2020 г. Българският фармацевтичен съюз (БФС) е информирал Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) за обвинението на прокуратурата към председателя на съсловната организация у нас проф. Асена Стоименова и наложената й мярка парична гаранция във връзка с интервюта, дадени пред БНР и БНТ.
„PGEU е гласът на европейските фармацевти. Основната роля на PGEU е да промотира социалната роля на фармацевтите в аптеките за Общността, ползите от фармацевтичната професия за здравните системи, обществото, както и за всеки отделен пациент. Членове на PGEU са националните организации на фармацевтите от над 31 европейски държави”, пише на сайта на Българският фармацевтичен съюз.
И се добавя:
„Днес PGEU представлява интересите на над 400 000 фармацевти в европейската общност, като основната й мисия е чрез сътрудничество да насърчава гласа на фармацевтите, който да се превърне в основа на политиките на Европейския съюз в сферата на здравеопазването. Така, информацията за случващото се в България ще стигне до всички европейски фармацевти, които са на предна линия в условията на пандемия и са подпомагани от институциите”.
На сайта на Фармацевтичната група на ЕС няма официална позиция по въпроса.
В началото на седмицата фармацевтичната общност в България обяви, че всеки ден в 12:00 часа те ще протестират пред аптеките си в защита на председателя на съсловната им организация.
Проф. Асена Стоименова бе обвинена от прокуратурата заради интервютата й в двете обществени медии БНТ и БНР, в които тя сподели, че има вероятност лекарствата у нас да свършат заради пандемията.
Държавното обвинение смята, че с изказванията си проф. Стоименова е събудила „неоснователна тревога“ у гражданите. Прокуратурата оценява, че това е „деяние с висока обществена опасност“.
Заради всичко това на проф. Стоименова бе определена гаранция от 20 000 лева.
Председателят на фармацевтичния съюз обаче няма да плати гаранцията си сама. За целта бе създаден специален фонд, от който ще бъде платена и който в бъдеще да осигурява защитата и други фармацевти.
В подкрепа на проф. Асена Стоименова се обявиха десетки нейни колеги от цялата страна, започнаха и две петиции. Първата, която е в нейна подкрепа, е подписана от над 2000 души, а втората – която иска сваляне на обвиненията към нея – от 380 души.