На фона на продължаващото мълчание на правителството относно проруската външнополитическа активност на Сидеров днес европейските либерали за пореден път призоваха ГЕРБ да прекрати коалиционните си отношения с “Обединените патриоти”.
„Нападнах „Атака“ и ще продължавам да го правя, защото не е отговорно такава партия да е в управлението”, заяви председателят на АЛДЕ Ханс ван Баален в речта си за откриване на Съвета на Партията на европейските либерали, който се провежда в София.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от своя страна каза, че партията му продължава да е гарант за евроатлантическата ориентация на страната и разказа историята и приноса на ДПС по пътя на България към НАТО и ЕС.
„Карадайъ работи за бъдещето на Европа, макар да е в ролята на опозиционен лидер”, похвали го Ханс ван Баален.
Лидерът на ДПС от своя страна призова Европейската народна партия да отговори „споделя ли коалиционната политика и култура на ГЕРБ, националистическата ориентация на партньорите им и да каже има ли промяна в евроатлантическата ориентация на ГЕРБ, както и за участието във властта на националисти, които са евроскептици”.
Карадайъ поиска отговор на същите въпроси и от ГЕРБ, защото се чували „тревожни сигнали, които потвърждават оценката ни за опасността, която носи националистическа политика“.
Мустафа Карадайъ даде за пример изявленията на лидера на „АТАКА” Волен Сидеров от Крим и декларацията на ВМРО срещу Сърбия.
„ГЕРБ трябва да даде отговори не само на обществото, но и на ЕС и НАТО, призова председателят на ДПС.
Той се обяви за превръщането на Европа в по-обединен съюз, в зона, свободна от радикализъм и за отрицание на Европа на различните скорости.
Според него обаче била нужна институционална и ценностна реформа.
„За нас сценарий, в който Европа върви на няколко скорости, не е решение на общите ни проблеми”, каза Карадайъ.
Според него Европейският съюз има нужда от обща европейска отбрана в рамките на НАТО, която да е важен стълб, за да се гарантира сигурността на европейските граждани, от обща охрана на границите на съюза, от по-силно икономическо пространство и единен пазар чрез членството на всички страни в еврозоната.
Припомняме, че на 23 април лидерът на „АТАКА”, част от управляващата коалиция, Волен Сидеров за пореден път беше на посещение в Крим – окупираната от Русия украинска територия.
Европа и западният свят не признава анексията на Крим от Русия, смятайки го за неделима част от Украйна, въпреки действията на Русия през март 2014 година. Именно заради окупацията на Крим и намесата на Москва в Източна Украйна, западните страни въведоха санкции срещу Русия.
Волен Сидеров обаче каза:
„Крим не е анексиран или окупиран, както говорят хибридно войнстващите срещу присъединяването му към Русия”, обяви от Ялта лидерът на съуправляващата партия „АТАКА”.
Подобно изявление Сидеров прави не за първи път, но то е първото в качеството му на участник в управлението на страната.
„Партия „Атака“ имаше наблюдатели по време на референдума в Крим през 2014 г. Тогава видяхме, че хората го искат това наистина. Искаха го и българите тук, те се страхуваха от дискриминация от страна на Киев след преврата. Виждаме след 4 години, че промените са много осезаеми. Забелязват се още от летището в Симферопол. Навсякъде виждаме сериозен размах, строежи и грижи от страна на правителството в Москва“, заяви Сидеров пред руските медии.
Той дори настоя България да започне издава визи на българите там.
„Над 5000 българи в Крим не могат да получат виза за България“, обяви Сидеров.
Той допълни, че ще отправи питане по въпроса към министъра на външните работи Екатерина Захариева.