Европейският съюз ще се разширява от 2019-та до 2024г., след като Великобритания напусне Общността. Това каза председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, преди срещата на върха в естонската столица Талин.
Великобритания трябва да напусне ЕС през март 2019 година след референдума от 23 юни 2016 година, в който повечето британците гласуваха за излизане от общността.
ТЕРЕЗА МЕЙ
От своя страна, британският премиер Тереза Мей обеща, че страната й остава ангажирана с европейската сигурност.
Изказването си тя направи пред военнослужещи на НАТО в Естония. Мей и френският президент Еманюел Макрон посетиха базата „Тапа” на военния алианс в северната част на страната, разположена само на 100 километра от границата с Русия.
Това присъствие се чете като успокоение за балтийските държави, че Западът ще ги предпази от евентуални провокации от страна на Кремъл.
„Макар да напускаме ЕС, ние не напускаме Европа”, каза премиерът на Великобритания и добави, че Обединеното кралство ще продължи да помага на държавите членки, „които са жертва на агресия, тероризъм и природни или причинени от човека бедствия“.
ЕМАНЮЕЛ МАКРОН
Особено интересно е какво ще се случи на срещата в Талин. Макар посветена на дигитализиацията, погледите на анализаторите са вперени в действията на Макрон. Експертите очакват, че най-младият френски президент ще повдигне темата за реформирането на ЕС.
Пред медиите, самият Маркон изрази надежда, че тази среща за цифровите технологии ще позволи да се разработи пътна карта за цифровото развитие на Европа.
„Ще обсъдим бъдещето на цифровите възможности за Европейския съюз и Европейския проект. Убеден съм, че днешният ден ще ни позволи да се придвижим напред в определянето на цифровия дневен ред. Близките седмици председателят Доналд Туск ще се върне при нас с разработена програма“, посочи Макрон в естонската столица Талин, където се повежда срещата.
Под „връщане при нас“ той има предвид срещата на върха на ЕС в Брюксел на 19-20 октомври, когато Туск ще трябва да представи разработената програма.
АЛЕКСИС ЦИПРАС
На срещата в Талин присъства и премиерът на Гърция Алексис Ципра. Той каза, че ЕС трябва да предприеме редица важни инициативи през следващото лято, сред които е и организирането на среща на върха на Западните Балкани.
Според него, политическата криза, в която ЕС се намира, е резултат от недостатъчно ефективно решаване на икономическата и мигрантската криза на Стария континент.
Той предлага „по-социална Европа”, основана на икономически ръст, а не на строги икономии. Сред идеите му е и нова структура на еврозоната. Ципрас говори и миграционна политика, която да се основава на справедливо разпределение на тежестта и ефективна борба с трафика на хора. Той посочи като трета важна тема европейско-турските отношения.
„Срещата ЕС-Балкани и възстановяване на Солунския дневен ред трябва да бъде четвъртата важна инициатива, която Брюксел да предприеме, за да реши политическата криза”, смята гръцкият премиер.
Ципрас се застъпи още за укрепване на международната и регионалната роля на ЕС и неговата отбранителна политика.