Повече от един милион и половина души в Европейския съюз са работили като автори, журналисти или лингвисти през 2017г. Това показват данните на европейската статистическа служба „Евростат”.
Половината от тях са били журналисти (0,2% от всички работещи на територията на ЕС).
В сравнение с пет години, броят на заетите в сферата на медиите в ЕС, се е увеличил с 10% или 38 000 души.
Най-много журналисти е имало в Естония и Швеция (0,5% от всички работещи хора). Следват Холандия, Финландия и Германия – около 0,3 на сто.
Словакия и Полша се нареждат в точно противоположната част на скалата – и в двете едва 0,1% от работещите хора са били заети в медийния сектор. В Италия, Чехия, Белгия, Унгария, Люксембург също броят на журналистите е много малък – около 0,2%.
ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ
По данни на „Евростат” журналистите в България за миналата година са били повече от 14 000. От тях 7 700 са били хората, ангажирани в сферата на вестниците и списания. Около 6,5 хиляди са работили в сайтове, информационни агенции и телевизии.
По данни на статистиката, през 2016г. броят на вестникарите е бил малко по-голям – около 8 300, а 6 300 са работили в електронните медии.
Изследването на „Евростат“ е по повод деня на свободата на печата. Преди дни излезе изследването на „Репортери без граници“, което нареди България на 111-то място по свобода на словото.