Месото в България е едно от най-евтините в целия Европейски съюз. Това показват данните на статистическата служба Евростат.
Изследването за цената на месото за 2016г. е под надслов „Да си направим барбекю”.
ДАННИ НА ЕВРОСТАТ
Около 56% от доходите си годишно дава българинът за месо и месни продукти.
По-ниска е цената на месото само в Полша – поляците харчат 53% от доходите си.
Националната статистическа служба на България съобщи, че българите консумират средно 32 кг. на човек.
Най-много у нас се яде пилешко месо – 12 кг. годишно на човек, следва свинско – 10 кг., кайма смес – 7 кг, говеждо или агнешко – по 1 кг, от други животни – 2 кг и др.
Тенденциозно намалява консумацията на агнешко и говеждо. Причината – все по-високите цени на тези продукти и ниската покупателна способност на българите, коментират анализаторите.
Най-скъпо е месото в Дания, показват данните на Евростат. Средно по 140% от доходите си дават датчаните за месо, а най-евтино е в Полша – 53%.
Европейският рекорд за най-скъпо месо е при швейцарците – 258 на сто от доходите или 158% повече от средното за ЕС.
Сравнително скъпо е да купуват месни продукти в Норвегия и Исландия – по 158 на сто.
Сред нашите съседи най-евтино е месото в Сърбия – 54 процента от средноевропейския показател.
В Македония барбекюто е 57 на сто, в Румъния – 59 на сто, в Турция – 60 на сто, а в Гърция – 90 на сто при среден показател 100 процента за ЕС.
Европейската комисия отчита, че потреблението на свинско се е свило и за това са отговорни вкусовете в по-старите държави членки, в които има вековни традиции в консумацията на говеждо и телешко.
Цените на свинското обаче ще продължават да са по-достъпни в сравнение с тези на говеждото и телешкото.
Очакванията на експертите тази година са, че в световен мащаб ще бъдат произведени над 70 млн. тона говеждо месо, а свинското месо ще си остане най-търсеното червено месо в света с годишно производство от близо 119 млн. тона.
КАКВО ОЗНАЧАВАТ ТЕЗИ ЧИСЛА ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
49,68 долара за килограм телешко дават швейцарците. Ако средностатистическият работник в Швейцария взима по около 16 долара на час, то той трябва да работи 3 часа и 10 минути, за да си позволи.
Само за сравнение, в Индонезия трябва да работят 23,6 часа, за да могат да си позволят килограм телешко, независимо, че там то струва едва 9,01 долара.
Според световната статистика за цените на месото и рибните продукти, България се нарежда на 39 място.
За българите са нужни 5,50 часа, за да купят килограм телешки бут, но пък едва 2,50 часа за същото количество пилешко месо.
Според данните цените са съответно с 48,90% под средното за света при телешкото и с 30,10% под средното за пилешкото.
За закупуването на бяла риба в България са нужни 5,80 часа на минимална работна заплата, а за свинско – 4,40 часа. Най-дълго българите трябва да работят, за да си купят агнешко – 8,20 часа.