Еврото се срина под 99 щатски цента за първи път от 20 години насам. Това стана след решението на Русия да спре газопровода Северен поток 1″ към Европа. Отслабването на единната европейска валута идва заради опасенията на инвеститорите, свързани с газовата осигуреност на страните.
Към 05:45 ч. по Гринуич (08:45 ч. бълг. вр.) в понеделник сутринта единната европейска валута поевтиня с 0,71 на сто до 0,9883 долара – най-ниското ниво от декември 2002 г. Европейските акции също се понижиха. Индексът Stoxx 600 се понижи с 1%, германският Dax с 1,7% и френският Cac 40 с 1,8% на сто. Лондонският FTSE 100 се понижи с 0,7 на сто.
След като на 26 август се доближи до историческия си рекорд от 345 евро за мегаватчас, установен през март, в началото на войната в Украйна, цената на европейския природен газ спадна с над една трета миналата седмица. Но енергийните пазари холандските газови фючърси на TTF тази седмица отново скочиха с 30 процента и се доближиха до историческите върхове от преди две седмици.
Новото покачване на цените идва в момент, в който европейските столици се борят да овладеят доставките на газ за континента.
Нестабилното начало на седмицата дойде, след като Русия спря за неопределено време потоците на природен газ през газопровода „Северен поток 1“, което допълнително ограничи енергийните доставки в Европа и засили рисковете от рецесия в блока. Държавният Газпром заяви, че спирането се дължи на техническа повреда.
Съобщението на Русия за затваряне на тръбопровода за неопределено време дойде само часове след като страните от Г-7 обявиха плановете си да продължат с ограничаване на цените на износа на руски петрол в опит да намалят приходите, към Москва, които биха могли да бъдат използвани за финансиране на войната в Украйна.
Няколко големи инвестиционни банки, сред които JPMorgan, Bank of America и Goldman Sachs заявиха миналата седмица, че очакват Европейската централна банка да повиши лихвите с 0,75 процентни пункта, за да се справят с рекордна инфлация. Това ще бъде най-голямото увеличение от 1999 г. насам. Покачването на цените на газа може да влоши ситуацията с инфлацията, и да помрачи перспективите за икономически растеж.
Припомняме, че еврото отслабва спрямо долара от началото на годината и достигна паритет с американската валута през юли за първи път от 20 години.
В знак на сериозността на проблема Германия представи план за помощ на стойност около 65 милиарда евро. Финландия заяви, че ще стабилизира енергийния пазар с програма от 10 милиарда долара. Швеция обяви спешна защита на стойност 23 милиарда долара.
Анализатори от Goldman Sachs Group вярват, че еврото ще остане под паритета спрямо долара за период от шест месеца.
Още икономически новини – четете тук