На 1 януари 1999 г. в 11 от 15-те страни членки на Европейския съюз се въвежда единната европейска валута – евро. Австрия, Белгия, Германия, Италия, Ирландия, Испания, Люксембург, Португалия, Финландия, Франция и Нидерландия заменят националните си валути. Еврото става официалната валута на 291 милиона жители на Европейския съюз.
Решението за това е взето на 2 май 1998 г. от Европейския парламент с голямо мнозинство от 467 срещу 65 гласа. Няколко дни по-късно, на 11 май 1998 г., в монетния двор в Песак край Бордо, Франция, е изсечена първата монета от 1 евро – единната европейска валута. Франция става първата страна, започнала производството на своите монети в евро.
В момента еврото е официална валута в 20 от 27-те държави членки в Европейския съюз. През годините досега към еврозоната се присъединяват Гърция (2001 г.), Словения (2007), Кипър и Малта (2008 г.), Словакия (2009 г.), Естония (2011 г.), Латвия (2014 г.), Литва (2015 г.) и Хърватия (2023 г.).
За въвеждане на единна европейска валута са били необходими няколко десетилетия подготовка
Началото може да се приеме подписването на Римския договор през 1957 г., който създава Европейската икономическа общност. Основите на икономически, валутен и политически съюз се поставят с подписването на Маастрихтския договор през 1992 г., а заедно с това се създава и единната европейска валута. През 1995 г. на Европейския съвет в Мадрид страните членки приемат единодушно названието „евро“.
Последната фаза от проекта за обща европейска валута започва на 1 януари 1999 г., когато обменният курс на валутите на 11 страни от Европейския съюз се фиксира към еврото и те се превръщат в негови подразделения. След тази дата всички курсове се изчисляват въз основа на еврото и всички банкови операции се осъществяват в тази валута. По-късно през 2001 г. Гърция се присъединява към еврозоната и става дванадесетата страна, в която еврото е официална валута.
На 1 януари 2002 г. първите евромонети и евробанкноти влизат в употреба, с което се прекратява напълно съществуването на националните валути.
Еврото е е втората по значение резервна валута, както и втората най-търгувана парична единица в света след щатския долар.
България и еврото
България е член на ЕС, но не и на еврозоната. Присъединяването ѝ към нея е задължително, но не е обвързано със срок. Точната дата зависи от присъединяването към Европейския валутен механизъм (на английски: European Exchange Rate Mechanism, ERM II), т. нар. чакалня на еврозоната. Очаква се дотогава България да запази фиксирания обменен курс на лева.[1] Целевата дата за приемане на еврото е 1 януари 2025г.
Изображението на евромонетите още не е направено. Но е решено на българските евромонети да бъдат използвани същите мотиви, каквито са и на стотинките (Паисий Хилендарски, Св.Иван Рилски и Мадарският конник).
Още новини от деня – четете тук.