Фестивалът за православно творчество "Премъдрост Божия" има място в съвременното будителство, каза патриарх Даниил

Фестивалът за православно творчество „Премъдрост Божия“ играе важна роля в съвременното будителство, подчерта на откритие на третото издание на фестивала Негово Светейшество Даниил, митрополит на София и български патриарх, в древния столичен храм „Св. София“.

Темите на тазгодишния фестивал акцентират върху нуждата от духовна литература и нейното публикуване, което е особено актуално днес, когато значителен процент от младите хора израства в епоха на виртуално взаимодействие, в която информацията и емоциите се усвояват в кратки срокове. Душата свиква с такъв тип комуникация, която не включва реални личности и не предизвиква възможности за внимателно слушане и размисъл, позволяващи дори дълбочинно взаимодействие с душевността и мислите на другите. По този начин се изгражда култура на взаимодействие, допълни патриархът в изказването си. Той акцентира на значението на дълготрайните отношения и идентичността, в която православният човек би могъл да се открие сред останалите.

Важно е да се обсъждат и насърчават издаването и четенето на духовна литература, тъй като липсват дълготрайни и задълбочени познания, а също така и стабилни възприятия, които оформят личността и идентичността, към която всички православни християни се стремят, подчерта патриарх Даниил. Най-важен аспект на добродетелността е взаимодействието с другите, създаването на трайни отношения и мир в комуникацията. Четенето, размисълът и позитивното формиране на характера играят важна роля за това.

Още една важна тема на фестивала касае православните икони, живописта и иконографията, отбеляза Негово Светейшество. Той сподели, че в църковен контекст спешно се нуждаем от просвета относно иконата, както и от високо качество на рисуването, за да можем да изградим отношение на благоговение към светините и свети образи. Трябва да се научим да ценим и да търсим необходимата художествена естетика на свети образи, за да можем да се учим от живота на светците, отбеляза патриарх Даниил.

Третият ден на фестивала е посвятен на бъдещето на нашите деца и тяхното образование, особено в църковната сфера.

След словото на патриарх Даниил последваха изпълнения на църковен хор при храма „Св. София“, под диригентството на Мария Русева.

Тази година фестивалът включва църковни песнопения, изпълнени от православни хорове, дискусии относно християнското творчество и представяне на нови книги. По време на събитието посетителите имат възможността да се запознаят и закупят литературни произведения от православни издателства на традиционното изложение.

„Св. София“ е раннохристиянски православен храм, базилика, разположен в столицата на България – София. Според Богдан Филов, църквата „има огромно общонаучно значение като един от най-древните архитектурни паметници на Балканския полуостров.“

В наши дни църквата „Св. София“ е сред най-значимите архитектурни ценности, съхранени от ранното християнство в Югоизточна Европа, с международно значение.

В градината от източната страна на храма е погребан известният писател Иван Вазов.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук