След като социалната мрежа „Фейсбук“ публикува вчера извинение в американски и британски вестници за скандала с британската консултанска фирма „Кембридж аналитика“, уебсайтът „Арс текника“ съобщи, че потребители проверили какви данни са събирани за тях от „Фейсбук“ и установили имена на контакти, телефонни номера и есемеси, събирани в продължение на две или повече години от устройства с андроид, предаде „Асошиейтед прес“.
От „Фейсбук“ заявиха, че информацията е складирана в обезопасени сървъри и е взимана само със знанието на потребители, които са се съгласили да дадат достъп до нея.
Говорителка на „Фейсбук“ каза, че информацията не е споделяна с приятели или с външни приложения и се използва, „за да се подобри общуването на хората във фейсбук“, като им се помогне да се свързват с други хора. От социалната мрежа обявиха на уебсайта си, че никога не продава данните и не събира съдържанието на есемесите или разговорите. Но говорителката не отговори на въпроса защо е необходимо да се събира информация за телефонни контакти и есемеси.
Според проучване на „Ройтерс“ доверието в социалната мрежа е спаднало драстично след разследването за „Кеймбридж Аналитика“.
Хората са неприятно изненадани от последвалите извинения на компанията. От Фейсбук решиха да поднесат съжаленията си към хората във вид на реклами, публикувани в американски и британски вестници.
Сондаж на агенциите Ройтерс и Ипсос показва, че по-малко от половината американци вярват, че Фейсбук следва законите за поверителност на данните в САЩ. Друго проучване, този път в Германия по инициатива на изданието Билд ам Зонтаг пък сочи, че 60 на сто от германците смятат, че Фейсбук и други социални мрежи имат негативно въздействие върху демократичните принципи.