Черен списък на данъчните убежища подготвят министрите на финансите на ЕС, който трябва да одобрен на 5 декември. Проектът засега включва около 20 юрисдикции, но окончателният документ може да се окаже доста по-къс заради политически договорки, информира Ройтерс.
След няколко скандала с разкриване на схеми за избягване на плащане на данъци от компании и богати личности, в началото на 2017-а ЕС започна процедура за изготвяне на списък на данъчните убежища. Бе обяснено, че целта е да няма възможност да бъдат създавани т. нар. фирми пощенски кутии в чужбина, които в повечето случаи са законни, но моделът позволява маскиране на незаконна дейност.
Близо 90 са юрисдикции, сочени първоначално като възможност да бъдат ползвани като данъчни убежища. Експертите на ЕС доказват, че тези места не покриват стандартите на ЕС за данъчна прозрачност и сътрудничество. По-вероятно е на срещата на финансовите министри във вторник в Брюксел все пак кръгът да бъде ограничен до 20 юрисдикции, допуска пред Ройтерс в края на деловата седмица високопоставен представител на ЕС. Той е коментирал, че не една и две страни настояват „да не се стига до крайности“. Кампанията за публичен максимално широк списък започна след силен обществения натиск, дошъл след публикуването на т.нар. „Парадайз пейпърс“ (Paradise Papers). Според източник на Франс прес списъкът ще обхваща най-малко 10 държави с повече данъчни убежища и продължават опитите от много посоки още да се мисли, преди знаковите списъци да станат публични.
За да бъдат спечелени скептично настроените правителства, най-ефективните контрамерки като данъци върху трансакциите на данъчните убежища, би могло да бъдат оставени в правомощията на държавите членки – решение, което предпоставя отваряне на законови „вратички“.
Според Ройтерс се прави и втори, т.нар. сив списък на юрисдикции, които не отговарят на стандартите на ЕС, но са се ангажирали да променят данъчните си разпоредби. Сивият списък бива коментиран като „победа на страните“, които остават резервирани към намеренията за засилване на данъчната прозрачност. Сред тези страни са например Люксембург и Малта. Натискът за по-мек „сив списък“ е с цел спасяване на репутацията чрез изваждане от групата на най-черните данъчни убежища. Според Ройтерс не бил изключен дори вариант сивият списък (предполагаемо от 20 държави) изобщо да не получи публичност.
Дневният ред на финансовите министри включва още обсъждане и приемане на обща позиция за облагането с данъци на корпорации като Амазон (Amazon) и Фейсбук (Facebook), които, според финансовите евроексперти плащат прекалено малко данъци в ЕС като регистрират централите си в държави с ниски ставки – например в Ирландия или Люксембург.