Финансовият министър на Великобритания обяви съкращения на администрацията и обеща бюджетен излишък

Рейчъл Рийвс, британският министър на финансите, преразгледа плановете на правителството за увеличаване на разходите, за да се придържа към фискалните си цели. Въпреки това, възможните рискове за глобалната икономика биха могли да доведат до по-високи данъчни ставки във Великобритания в близко бъдеще. Това каза Ройтерс, цитирайки нейното изказване относно бюджетните планирания за настоящата пролет.

По-рано, Службата за бюджетна отговорност (OBR) намали прогнозата си за икономически растеж през 2025 г. с половина, от 2% на 1%. За 2026 г. се очаква ръст от 1,8%, което е увеличение спрямо предишната прогноза от 1,5%, а през 2027 г. БВП е предвиден да нарасне с 1,7%, в сравнение с предходната очаквана стойност от 1,5%.

Рийвс обясни тези корекции като отражение на „променящия се свят“, визирайки конфликта в Украйна и несигурността около глобалната икономика, засилена от намеренията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп за вносни мита.

Тя отбеляза: „Глобалните икономически условия станаха по-несигурни, което донесе нестабилност и в страната, тъй като търговските модели стават все по-нестабилни, а разходите по заеми нарастват дори за големите икономики“.

Финансовият министър увери, че ще спазва по-рано обявените правила относно дълговата политика и съобщи, че е осигурила фискален излишък от 9,9 милиарда британски лири (приблизително 12 милиарда евро), който може да бъде поставен под въпрос заради отслабващите икономически перспективи и по-високите разходи по заеми. Прогнозите сочат, че този излишък ще бъде постигнат в рамките на пет години.

За текущата фискална година (2025-26) се предвижда бюджетен дефицит в размер на 36,1 милиарда британски лири.

Рийвс се стреми да постигне баланс между публичните разходи и данъчните приходи до 2030 г.

Тя спомена, че публичните разходи ще нарастват с 1,2% годишно в реални стойности, при малко по-нисък темп в сравнение с предходните й прогнози. Преди това правителството анонсира планирани икономии от социални помощи, което предизвика гнева на част от депутатите в Лейбъристката партия.

Сред предложените мерки от Рийвс е и намаляването на числеността на държавната администрация, което се очаква да доведе до спестявания от 3,5 милиарда британски лири до фискалната 2029-30 г.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук