Мъж, осъден за убийството на съпругата и двете им деца с мачете през 1994 г., беше екзекутиран вчера във Флорида, което представлява деветата екзекуция в този щат за 2025 г. – рекорд за най-много екзекуции за една година от възстановяването на смъртното наказание в САЩ през предишните десетилетия, съобщава Асошиейтед прес.
Едуард Закржевски на 60 години, беше осъден на смърт и изпълнението на наказанието се състоя в смъртоносна инжекция в затвор близо до градчето Старк в северозападна Флорида, съобщиха представители на затворническите власти.
След възстановяване на смъртното наказание през 1976 г., Флорида достигна рекордна бройка от осем екзекуции за една година през 2014 г. – количество, което щатът равнява през тази година с екзекуция през юли и надминава. За настоящата година Флорида е извършила повече екзекуции от всякой друг щат, докато Тексас и Южна Каролина са на второ място с по четири. Десетата екзекуция във Флорида е планирана за 19 август, а единадесетата – за 28 август, според съдебни разпореждания за смъртни наказания, подписани от губернатора републиканец Рон Десантис.
Закржевски беше осъден за убийството на 34-годишната си съпруга Силвия и техните деца Едуард на 7 години и Ана на 5 години в така наречената област Панхендъл на Флорида. По време на процеса, свидетелите сочат, че той е убил тримата в дома им в окръг Окалуса, след като съпругата му е поискала развод, а той е споделил с близки, че е готов да убие семейството си, отколкото да позволи развод. Адвокатите на Закржевски подават множество молби през годините, но всички те бяха отхвърлени, включително последната, която беше отказана от Върховния съд на САЩ в сряда.




