Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения ще бъде представен чрез различни дейности по проект

Народно читалище „Христо Ботев – 1921“ в Антоново получи финансова подкрепа по проекта „Съхранение и приемственост: Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения“. Инициативата цели развитие и подобряване на уменията на аматьорските изпълнители в сферата на фолклорното танцово изкуство и автентичния фолклор. Проектът ще насочи внимание към запазването и популяризирането на нематериалното културно наследство на региона, заяви за БТА председателят на читалището Росица Харалампиева.

Според екипа, който е разработил проекта, основните цели са да се създадат условия за привличане на нови участници, да се насърчат творческите инициативи сред деца, младежи и уязвими групи, както и да се опазят и възстановят традиционни занаяти и обичаи, които са застрашени от забрава. Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“ по програма „Любителско изкуство“, направление „Сценични изкуства“. Общата стойност на проекта е 15 000 лева, от които 11 000 лв. са от НФ „Култура“ и 4 000 лв. собствен принос на читалището, обясни Харалампиева.

Председателят на читалището добави, че реалните дейности по проекта трябва да стартират в началото на февруари. В планирането са включени хореографи, краеведи и занаятчии. Предстои организирането на фестивал на името „Вълшебства от брашно“ – първото издание.

Проектът включва производството и разпространението на културни продукти чрез фолклорни ателиета, работилници и майсторски класове. Участниците ще имат възможност да се обучават във фолклорни танци и музика, както и да научат традиционни техники и умения от майстори на автентичен фолклор, съобщават от институцията. Специално внимание ще бъде отделено на възстановяването на местни обичаи и празници, които поддържат историческата памет и националната идентичност на общността, допълва Росица Харалампиева.

Според екипа, ключов аспект на проекта е привлечението на нови участници, особено деца и младежи, чрез образователни инициативи, които популяризират традициите и културното наследство на региона. Планирани са мултикултурни събития, фестивали и публични представяния, които ще съберат хора от различни етнически групи, за да демонстрират разнообразието на местния фолклор и култура.

Очакваните резултати включват устойчиво развитие на местното фолклорно изкуство, опазване на застрашени занаяти и обичаи, както и насърчаване на културния обмен между поколенията и различните етнически общности в региона.

Проектът ще помогне за повишаване на културната осведоменост, както и укрепване на идентичността и историческата памет на местната общност. Освен това, той ще предложи иновативни стратегии за запазване и предаване на нематериалното културно наследство на бъдещите поколения, уверяват от читалището.

Работата по реализирането на проекта ще продължи до ноември.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук