Книгата „Между изкуството и паметта за Симеон Радев и Бистра Винарова“ на Фондация „Пигмалион“ беше представена официално на 21 февруари в гр. Вършец. Събитието се проведе в рамките на проект, който има за цел да представи съвместния житейски и творчески път на двамата видни български интелектуалци.
Книгата за Симеон Радев и Бистра Винарова представя преглед на архивни документи, свързани с житейския и творчески път на семейство Радеви, които се съхраняват в Държавна агенция „Архиви“. Автори са архивистите Дарина Билярска и Бистра Маркова и изкуствоведът Пламена Димитрова-Рачева.

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Европейския съюз – СледващоПоколениеЕС, средствата са осигурени по НПВУ с договор с Национален фонд „Култура“, а проектът се осъществява със съдействието на Държавна агенция „Архиви“ и Национална галерия „Двореца“.
В рамките на една година изследването беше представено с поредица от статии, а през месец ноември бе представена изложба с творби на съпругата на Симеон Радев – Бистра Винарова, която и днес остава слабо позната извън артистичните среди у нас.
Книгата, посветена на двамата български интелектуалци, направи своята премиера в град Вършец. Основните акценти от живота на Симеон Радев и Бистра Винарова бяха разказани от авторите Дарина Билярска и Бистра Маркова. В представянето специално участие взе актьорът Симеон Владов, който прочете подбрани моменти от книгата.
Книгата предстои да бъде представена и пред учениците от професионалната гимназия по каменообработване в с. Кунино.










