на снимката: Основателят на Фондация "Отворено общество" Джордж Сорос и унгарският премиер Виктор Орбан

Фондация „Отворено общество“ закрива офиса си в Будапеща и премества централата на операциите си за Източна Европа в германската столица, съобщи австрийският в.“Ди Пресе“. Изданието се позовава на президента на фондацията Патрик Гаспард, но засега унгарски медии и „Ройтерс“ не успяват да получат потвърждение от централата в Ню Йорк или от офиса в унгарската столица.

Новинарският сайт 444.hu твърди, че офисът в Будапеща на основаната от Джордж Сорос фондация, затваря врати до 31 август и временно се мести във Виена преди прехвърлянето в Берлин. За „Отворено общество“ в будапещенския офис работят около 100 души и 60% от тях са унгарци. От Централноевропейския университет, на който Сорос е основен спонсор, също са заявявали, че скоро ще отворят свой кампус в австрийската столица, но държат да се запази дейността на висшето училище в Будапеща.

„Отворено общество“ действа в Унгария от 1984 г. и до днес около 2100 унгарци са учили с нейни стипендии само в Централноевропейския университет. Фондацията предлагаше във времената на преход от комунизъм към демократично общество възможности на много унгарци да пътуват и учат в чужбина. Сред тях е и премиерът Виктор Орбан, който поведе яростна битка срещу Сорос.

Самият Орбан каза днес, че очаква конфликтът му с либералната идеология на фондация „Отворено общество“ да продължи, въпреки решението й да напусне Унгария, предаде Ройтерс.

„Може би ще ме разберете, ако не роня крокодилски сълзи“, каза той в ефира на местно радио, попитан за напускането на фондацията на американския финансист Джордж Сорос.

Орбан добави, че ключовият въпрос, по който има разногласия със Сорос – миграцията, ще остане начело в европейския дневен ред.

На срещата на върха на европейските лидери в края на юни трябва да бъдат направени големи промени в начина, по който континентът се справя с миграцията, каза той и добави, че такива решения трябва да бъдат взети след изборите за Европейски парламент през 2019 г., за да е сигурно, че избирателите на ЕС имат думата по въпроса.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук