Франция е напът да не понижи бюджетния си дефицит на фона на по-високите мита върху вноса в САЩ, посочва Ройтерс

Френският министър на финансите Ерик Ломбар днес посочи, че страната може да не успее да намали бюджетния си дефицит през текущата година. Той отхвърли възможността за допълнителни съкращения на разходите или увеличаване на данъците, които да компенсират потенциалния недостиг на икономически растеж, предаде Ройтерс.

Ломбар коментира пред телевизионния канал Бе Еф Ем, че ситуацията е непредсказуема и е нужно да се изчака, за да се анализират преговорите относно митата със САЩ в следващите седмици. Той допълни, че е важно да се оценят последствията от тези мерки върху френската икономика.

Според Ломбар, ако наложените мита от 25% за ЕС, с повишени ставки за определени френски региони, останат в сила, приходите ще се свият, а брутният вътрешен продукт (БВП) ще намалее. Това ще повлияе негативно на бюджетния дефицит, уточни финансовият министър, без да предостави допълнителни детайли по въпроса.

Ломбар заяви, че Европейският съюз не трябва да отговаря на митата с идентични мерки, каквито са използвани от САЩ, тъй като това би повлияло на потребителите в ЕС.

„Ние работим върху набор от алтернативни отговори, които да надхвърлят митата, с цел да накараме САЩ отново да седнат на масата за преговори и да постигнем справедливо споразумение“, подчерта финансовият министър пред Бе Еф Ем.

Централната банка на Франция, втората по големина икономика в еврозоната, предвижда икономически растеж от 0,9% за тази година, което е намаление спрямо 1,1% през предходната.

Франция си е поставила цел да намали бюджетния дефицит до 5,4% от икономическия обем през тази година, сравнено с 5,8% за 2024 г., с намерение да постигне целта на ЕС от 3% до 2029 г.

Страната е сред най-високите в ЕС по отношение на бюджетния дефицит, посочва Ройтерс.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук