Без дори да разчитат на реклама или конкретна вдъхновяваща идея, нишовите парфюми, почти непознати за повечето хора и с цени, които могат да достигнат стотици евро, се явяват истински хит сред мъжете и жените, търсещи уникални аромати, съобщава Френският пресцентър.
„Наблюдаваме безпрецедентен ръст“, сподели Жулиен Сосе, директор на парфюмите „Марли“ (Marly), който предвижда продажбите за 2024 година да достигнат 600 милиона долара. „Миналата година видяхме 50% увеличение, а тази година ще надхвърлим 40%“, добавя той.
„Хората вече не искат да бъдат като всички останали; те търсят индивидуалност и начин да изразят своя стил“, уточнява той, като подчертава, че пазарът „ще продължи да напредва“.
Днес нишовата парфюмерия представлява около 10 до 12 процента от общия парфюмериен пазар и предлага годишен ръст от 13%, докато класическите парфюми отбелязват ръст от 3 до 5 на сто, казва Сосе.
Парфюмите „Марли“, чиято цена започва от 250 евро и са популярни основно в САЩ, могат да бъдат намерени в над 80 държави. В Париж марката планира да открие нов магазин в престижния „Златен триъгълник“ – луксозен район в 8-ми арондисман около булевардите „Шанз-Елизе“ и „Монтен“.
„Важно е да имаме пространство, където можем да демонстрираме продуктите си и собствена екипировка, която да разказва истории“, обяснява Жулиен Сосе.
Марката, основана през 2009 г. от Жулиен Спрехер, парфюмерист и почитател на 18-ти век, черпи вдъхновение от епохата, която е представяла основа за съвременната парфюмерия, вдъхновена от великолепието на празниците, организирани от Луи Петнайсети в двореца „Марли“.
Нишовият парфюм е свързан с „включването на различни характеристики, по-дълготрайни аромати – 12 или дори 24 часа, по-високо качество на съставките, силиконови концентрации и опаковки, които ги позиционират в луксозния сегмент“, добавя той.
Жули Ел Гузи, автор на „Наръчник на лукса“, споделя пред АФП, че през 90-те години „когато парфюмът стана достъпен за масите, парфюмеристите започнаха да осъзнават, че всички използват едни и същи елементи“.
Някои от тях искали да „създадат уникални аромати, които да разширят разбирането за женственост и мъжественост, и да предлагат аромати с компоненти от висш клас, акцентирайки на съставките, а не на марките“, уточнява тя.
„Като не разполагаха с бюджет за персонализирани флакони, те все пак създадоха успешни средства в стандартни форми“, добавя тя.
Тогава луксозните маркови къщи „започнаха да имитират“ тези иновации, като марки като „Диор“ (Dior) и „Картие“ (Cartier) използваха иновационни флакони, за да иллюстрират, че предлагат нишови парфюми, разказва авторката на „Наръчник на модата“.
В „Л‘Ореал“ (L’Orеal), които предпочитат да използват термина „висша мода“ за парфюми, отличителният знак на бутилките остава в сила и до днес. Световният лидер в козметичната индустрия, притежаващ лицензии за парфюми за масовия пазар („Мюглер“ – Mugler, „Кашарел“ – Cacharel, „Адзаро“ – Azzaro, „Ланком“ – Lancоme и други), разработва луксозни версии на парфюми за седем от тези марки.
Каква е разликата? „Когато клиентът плати 400 евро за бутилка с аромат на портокал, за нас е важно да включим качествена портокалова съставка в значителни количества, внимателно подбрана“, уточнява Карин Льобре, директор по създаване на парфюми.
Марката може да променя аромата в зависимост от стилиста: например, портокаловият мирис ще бъде „слънчев, цветен и радостен“ при „Валентино“ (Valentino), за „Прада“ (Prada) той ще има „по-строга и сериозна нотка“, а при „Ив Сен Лоран“ (Yves Saint-Laurent) ще има „бароков и по-екстравагантен нюанс“.
Съществуват и „ултра нишови“ парфюми: Силвен Дьолакурт, работила за „Герлен“ (Guerlain), предлага парфюми „по индивидуална поръчка“. След двучасова консултация, в която тя „възвръща обонятелните спомени на клиентите“, разработва уникален парфюм, който се продава на цена от 20 000 евро за 2 литра.