Днес френският президент Еманюел Макрон започва тридневна държавна визита в Саудитска Арабия, съобщи Франс прес.
Основната цел на пътуването е да се укрепят отношенията между Франция и саудитската монархия, която играе важна роля в Близкия изток. Двете страни планират да работят заедно за стабилизиране на региона.
Макрон ще пристигне в Рияд, столицата на Саудитска Арабия, в 19 часа местно време и ще проведе първоначални разговори с престолонаследника, принц Мохамед бин Салман, който фактически управлява правителството.
Това е третото посещение на Макрон в Саудитска Арабия от 2017 година, с принц Мохамед бин Салман, който също така е посещавал Франция три пъти.
Веднъж Саудитска Арабия бе считана за международен изгонен след убийството на журналиста Джамал Кашоги в саудитското консулство в Турция.
По време на визитата, Макрон и Мохамед бин Салман ще повишат двустранните си отношения до стратегическо партньорство, съобщи Елисейският дворец. От френското президентството напомнят, че последната държавна визита на френски лидер в Саудитска Арабия е била през 2006 г. по времето на Жак Ширак.
По време на разговорите, Макрон и Мохамед бин Салман ще разгледат как могат да си сътрудничат по отношение на конфликтите в региона и потенциалните рискове от ескалация. Дискусията ще се фокусира върху Ливан, след като там в сряда влезе в сила крехко примирие между Израел и шиитското движение „Хизбула“, което е подкрепяно от Иран.
Макрон, който играе роля в посредничеството за прекратяването на огъня, се надява на подкрепа от Саудитска Арабия за ливанската армия, която отново се разполага на границата с Израел, но страда от недостиг на ресурси. Той се надява също на помощ за разрешаването на политическата криза в Ливан, която продължава повече от две години.
Саудитската монархия, която дълго време беше влиятелна в Ливан, напоследък се е отдръпнала от страната пред нарастващото влияние на „Хизбула“. Въпреки това, след конфликта с Израел „Хизбула“ е значително отслабена и Рияд може да реши да помогне с финансирането на военните нужди на Ливан, казват източници от Париж.
Франция и Саудитска Арабия също така призовават за припинение на огъня в Газа и за политическо решение на израело-палестинския конфликт чрез създаване на две държави, живеещи в мир една до друга.
Саудитска Арабия, която е дом на най-святите места за исляма, води преговори с Вашингтон за нормализиране на отношенията с Израел и получаване на сигурност от САЩ. В средата на септември принц Мохамед бин Салман заяви, че няма да признаят Израел, преди да бъде създадена палестинска държава.
Ситуацията в Сирия, където се водят боеве между бунтовниците и силите на Башар ал Асад, също предизвиква тревога и рискове за регионалната стабилност, и вероятно ще бъде обсъждана по време на визитата.
Посещението на президента в Саудитска Арабия ще има и важна икономическа насоченост, при положение че първият в света производител на нефта ускорява икономическата си диверсификация, за да намали зависимостта си от нефта и негативните ефекти върху икономическия си потенциал.
Франция и Саудитска Арабия планират да увеличат икономическия обмен, който в момента не отразява техните амбиции, посочва Елисейският дворец.
Макрон ще бъде придружаван от ръководители на около петдесет френски компании, включително „Тотал“, „Електрисите дьо Франс“ и „Веолия“, както и от ръководители на френски стартъпи в сферата на изкуствения интелект и квантовата физика, сред които „Паскал“, „Алам“ и „Мистрал“. Тези компании работят по проекти за енергийния преход и транспорт, и визитата на Макрон може да доведе до нови споразумения. Особено внимание ще бъде отделено на участието на френските компании в саудитски проекти за слънчева енергия.
Водят се и преговори за продажба на изтребители „Рафал“ на Саудитска Арабия от Франция.
Франция е също важен партньор на Саудитска Арабия в сферата на културата и туризма. Тя помага в разработването на мегапроект на стойност 20 милиарда долара в района на оазиса и археологическия обект Ал Ула на север от Медина.
Макрон, заедно с министърката на културата Рашида Дати и други френски културни представители, ще посетят Ал Ула в сряда. Директорът на „Център Помпиду“ също е част от делегацията и ще ръководи проекта за музей на съвременното изкуство, където ще се излагат творби от арабския свят.