Групата на водещите държави от Г-7 предупреди Москва, че няма да приеме руската анексия на полуостров Крим от Украйна. Позицията беше изразена в изявление по повод седмата годишнина от превземането на територията, което те считат за незаконно. В Групата на седемте сега влизат САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Италия, Франция и Германия. Русия беше част от Г-7 до 2014-та година, но беше изключена след анексирането на Крим. Путин обаче обяви обвиненията на Г-7, че Мовсква води дестабилизиращи действия като „неубедителни“.
„Недвусмислено осъждаме руската временна окупация на Автономна република Крим и град Севастопол. Опитите на Русия да го легитимира не са и няма да бъдат признати“, се казва в официално изявление.
Вчера руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че „Крим завинаги ще остане с Русия“.
„Западът начело със Съединените щати не може да промени това”, заяви Лавров.
По думите му това е бил единственият начин за защита на интересите, достойнството и живота на местните жители.
Анексирането на Крим
Анексирането започна в края на февруари 2014-та година. Тогава руски войски без нашивки, наречени „зелените мъже“ или „добрите хора“, се появиха в различни части на Крим.
На 16 март на полуострова се проведе референдум. Той беше организиран от проруските политически сили и бойкотиран от мнозинството от местните украинци и татари. Резултатите показаха 97% подкрепа в полза на присъединяването към Русия.
Руският парламент одобри анексирането на полуострова на 21 март, въпреки че Европейският съюз и Съединените щати отхвърлиха референдума като фалшив и наложиха санкции срещу Москва.
Независимо от наказателните мерки, руският президент Владимир Путин даде ясно да се разбере, че не съжалява за анексирането на Крим.
От избухването на войната в Украйна, Киев предприе серия мерки срещу руските интереси, включително блокиране на интерент услуги и социални медии. Конфликтът, противопоставил проруските сепаратисти и украинските правителствени сили, вече е отнел над 10 000 човешки живота, една трета от които цивилни.