Среща на Г7 в Хирошима
Снимка: БТА

Пекин обвини страните от Г-7, че си сътрудничат за „очерняне и нападение“ на Китай, след като на срещата на върха, която се проведе през уикенда, беше издадено комюнике, предупреждаващо Пекин за „милитаризираните дейности“ в Азиатско-тихоокеанския регион. В резултат на това Китай привика японския посланик, за да регистрира официален протест, и предупреди Обединеното кралство да спре да „клевети“ страната, за да избегне по-нататъшно увреждане на двустранните отношения. Китайските регулатори също избраха уикенда, за да обявят, че американската компания за чипове Micron Technology не е издържала тест за сигурност и продуктите ѝ ще бъдат забранени за използване.

В комюникето на Г-7, публикувано в събота, се посочва, че страните искат „конструктивни и стабилни отношения“ с Пекин. В него се има предвид „намаляване на рисковете“, а не „отделяне“ от отношенията им с Китай. Но то очерта ключови опасения относно милитаризацията в Източно и Южнокитайско море, намеренията на Китай спрямо Тайван и опасенията за човешките права в Синдзян и Тибет.

Лидерите на групата Quad – Австралия, Индия, Япония и САЩ – също отправиха слабо завоалирана критика към Пекин, призовавайки за „мир и стабилност в индо-тихоокеанската морска област“.

„Ние категорично се противопоставяме на дестабилизиращи или едностранни действия, които се стремят да променят статуквото чрез сила или принуда“, се казва в изявлението.

В отговор, китайското министерство на външните работи обвини Г-7 във „възпрепятстване на международния мир, подкопаване на регионалната стабилност и ограничаване на развитието на други страни“.

В понеделник заместник-министърът на външните работи на Китай, Сун Уейдонг, привика японския посланик, за да регистрира официален протест срещу „шума около свързаните с Китай въпроси“ на срещата. Сун твърди, че Япония е сътрудничила с други страни на срещата чрез „ дейности и съвместни декларации… за очерняне и нападение на Китай, и груба намеса във вътрешните работи на страната”.

Според него действията на Япония са в ущърб на суверенитета, сигурността и интересите на развитието на Китай и че азиатската страна е „силно недоволна и твърдо им се противопоставя“.

Японски официални лица заявиха, че позицията на страната им по отношение на Китай е била последователна. Хидео Таруми, японският посланик в Китай, обясни, че Г-7 ще продължи да разглежда въпроси от общ интерес, докато страната не промени поведението си.

В неделя китайското посолство във Великобритания отвърна на коментарите на британския премиер Риши Сунак,  който каза, че Китай представлява най-голямото предизвикателство за сигурността и просперитета в света, но че другите водещи икономики не трябва да се отделят от него. В изявлението на посолството се иска от правителството на Обединеното кралство да спре да клевети Китай, за да избегне по-нататъшно увреждане на отношенията между Китай и Обединеното кралство.

Също в неделя китайските регулатори обявиха, че американският производител на чипове Micron Technology не е преминал двумесечен тест за сигурността и продуктите им ще бъдат забранени за използване. Въпреки че пазарният дял на Micron в Китай е малък, моментът на обявяването по време на срещата на Г7 беше важен, казва Кристофър Милър, професор в университета Tufts.

Лидерите на Г-7 по време на срещата се съгласиха също да създадат инициатива за противодействие на икономическата „принуда“.

„Този случай може да бъде ранен тест за усилията на Г7 на този фронт“, каза Милър.

Въпреки гнева на Пекин, президентът на САЩ Джо Байдън каза пред репортери в неделя, че очаква скоро да има подобрения в отношенията между САЩ и Китай.

Припомняме, че отношенията между САЩ и Китай се влошиха през последните години. Опитите да бъдат върнати в релси бяха дерайлирани през февруари, когато САЩ свалиха китайски шпионски балон, който летеше във въздушното пространство на САЩ.

Източник: „Гардиън“

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук