Българите стават по-големи оптимисти по отношение на икономиката и по-негативни спрямо политиката. Това показват резултати на „Галъп” в навечерието на първите 100 дни на правителството и в края на политическия сезон.

Индексът на очакванията за материалното положение на българите е в една от най-високите си точки от няколко години насам, а масовите очаквания за безработица – в най-ниска точка.

В същото време възходящата тенденция на доверие във властта спира – след като няколко месеца имаше положителна инерция в популярността на правителството и парламента.

Народното събрание запазва относително висок дял на доверие, на фона на предходни години.

ИКОНОМИКА

На въпрос „Какво очаквате да бъде материалното положение на Вашето семейство през следващите 12 месеца?“ хората масово отговарят негативно. Ето защо индексът е отрицателен, но все пак върви към положителните стойности.

Като цяло негативизмът спада в последните години – от 47% преди две години до 28% сега очакват влошаване на общото икономическо положение на страната.

изследване

39% очакват положението да остане същото, а 15% – да се подобри.

Спадат и очакванията за безработица. През юли 41% очакват тя да остане същата, 26% – да расте, а 11% да намалява. Тези 26% са най-ниската стойност на очаквания за безработица в последните няколко години. През 2010 г. този дял беше 77%, през 2011 г. – 58%, през 2015 г. – 43% и т.н.

изследване ДОВЕРИЕ ВЪВ ВЛАСТТА

За разлика от предходните месеци, сега стойността на доверие във властта е по-негативна.

Доверието в парламента към юли е 24%, след като месец по-рано бе достигнало до 28%.

изследване

Такива стойности за последно са регистрирани през 2010 г. Недоверието също е в по-ниски от обичайните стойности – в този месец е 67%, а в предишния бе дори 61%, след като в последните няколко години рядко е било под 70%.

Правителството се ползва с доверието на 32% от населението, 59 на сто не му се доверяват. Месец по-рано доверието бе по-високо.

изследване

И тук традиционната за всяка власт положителна тенденция около изборите е изместена от нов етап, в който масовото мнение вече няма да оценява просто факта, че се е съставило правителство, а ще оценява как то се справя.

Данните са от традиционното ежемесечно изследване Политически и икономически индекс на Галъп интернешънъл – независимо от външно финансиране. Изследването е проведено между 6 и 13 юли сред 765 души в цялата страна чрез пряко интервю.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук