Маймунска шарка
Снимка: Pixabay

От 22 юли е започнала ваксинацията срещу маймунска шарка в Гърция, съобщи гръцкият министър на здравеопазването Адонис Георгиадис.

Във връзка със съобщението на Световната здравна организация (СЗО), че разпространението на маймунската шарка представлява извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международен характер, Георгиадис заяви, че „вирусът на маймунската шарка е генетично сходен с вируса на едрата шарка, но е по-малко заразен и има по-леки симптоми“.

Георгиадис заяви, че през 2024 г. СЗО е регистрирала 160 процента увеличение на случаите на заразяване с маймунска шарка чрез нова и по-смъртоносна версия на вируса.

Той заяви, че към януари 2022 г. в 16 държави от Африка официално са регистрирани 38 465 случая на маймунска шарка и 1456 души, починали от инфекцията. Най-уязвимите групи са мъжете, които правят секс с мъже, мъжете, които правят секс с мъже и жени, и транссексуалните лица, особено ако някое от лицата от горепосочените групи има множество партньори.

Извънредна ситуация: СЗО обяви нарастващ брой случаи с маймунска шарка

Всяко лице от горепосочените групи, което желае да се ваксинира, трябва да знае, че не е необходимо да декларира принадлежността си към някоя от групите, когато се регистрира за ваксинация, каза още министърът.

Световната здравна организация (СЗО) обяви за втори път в рамките на две години

извънредна ситуация за общественото здраве с международна значимост за болестта маймунска шарка, предаде Ройтерс.

Решението следва установяване на огнище на заболяването в ДР Конго, което се разпространи и в съседни държави с 90 регистрирани случая.

Повече от 14 000 случая на нов щам на маймунската шарка са регистрирани тази година в Африка, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус в началото на срещата, провеждана чрез видеоконферентна връзка.

При сегашната епидемия са починали най-малко 500 души, каза още Гебрейесус.

Маймунската шарка е вирусно заболяване, което причинява обрив с мехури.

Разпространява се чрез физически контакт със заразени хора или животни, както и чрез контакт със заразени материали.

Въпреки че повечето пациенти се възстановяват напълно, заболяването може да бъде опасно за деца, бременни жени и хора със слаба имунна система.

СЗО допълни, че вече има случаи на маймунска шарка в 13 африкански държави, а в момента се разпространява нова форма на заболяването.

У нас няма опасност от епидемия от маймунска шарка

В събота в телевизионно интервю вирусологът Тодор Кантарджиев каза, че няма опасност за страната.

Няма опасност не само в нашата страна. Мисля, че светът е доста далеч от една такава опасност. Не е нужно да се всяка страх. Опасността от внос и от епидемиологично разпространение е доста ниска“, поясни той.

Вирусологът припомни, че от 2022 г. насам има много случаи на това заболяване, но всички те са били изолирани много бързо, а пациентите са били лекувани ефективно.

„Това, което накара експертите на СЗО да обърнат вниманието на обществото към това заболяване, е свързано с повишаване на бдителността на здравните власти във всички държави“, посочи още проф. Кантарджиев, цитиран от bTV.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук