Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган и премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обсъдиха промяната в архитектурата на европейската сигурност поради събитията в Украйна по време на разговори в Истанбул в неделя.
„По време на срещата беше отбелязано, че Турция и Гърция имат специална отговорност за променящата се архитектура на европейската сигурност поради руската атака срещу Украйна. Фокусът беше също така върху взаимните и регионални изгоди от засиленото сътрудничество между Турция и Гърция и фокусирането върху положителен дневен ред“, се казва в изявление от офиса на Ердоган.
Двамата държавници решиха да запазят каналите за комуникация между Анкара и Атина отворени въпреки различията.
„Въпреки разногласията между Турция и Гърция, на срещата беше решено комуникационните канали да останат отворени и да се подобрят двустранните отношения. По време на срещата бяха обсъдени и стъпките, които трябва да бъдат предприети за постигане на целта от 10 милиарда долара стокообмен между двете страни. Президентът Ердоган засегна стъпките, предприети от Турция, за да отвори нова страница в двустранните отношения. Той каза, че все още вярва в постигането на напредък по проблемите в Егейско море, около (турското) малцинство (в Гърция), в борбата срещу тероризма и нелегалната имиграция, а също и за издигане на отношенията на по-високо ниво“, се казва в изявление на кабинета на турския президент.
Освен това Ердоган каза, че „проблемите могат да бъдат решени чрез искрен и честен диалог“. „Двете съседни държави трябва винаги да участват в диалог, а не само по време на криза“, се казва в изявлението.
Припомняме, че през последните години отношенията между Гърция и Турция сериозно се влошиха поради териториални спорове. Турция не е подписала Конвенцията на ООН по морско право, според която страните могат да разширят териториалните си води до 12 морски мили. През 1995 г., по време на ратифицирането на тази конвенция от гръцкия парламент, Анкара заяви, че ако Гърция разшири териториалните си води от 6 на 12 морски мили в Егейско море, това ще се счита за нарушение на турския национален суверенитет. Турският вицепрезидент Фуат Октай заплаши Гърция на 29 август 2020 г. с война, ако разшири териториалните си води в това море до 12 морски мили.