Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис се срещат днес в Истанбул. Според анализатори разговорите ще бъдат фокусирани върху координацията между двете страни на фона на войната в Украйна.
Срещата е в момент, в който Анкара се стреми да укрепи авторитета си като регионален мощен играч и посредник между Москва и Киев.
В четвъртък турският курортен град Анталия беше домакин на първите разговори между руския външен министър Сергей Лавров и украинския външен министър Дмитро Кулеба – първа по рода си среща от началото на руската инвазия. Двамата не успяха да се договорят за прекратяване на огъня.
Днес Мицотакис се среща с Ердоган, на фона на дългогодишното напрежение между Атина и Анкара.
„От гледна точка на двете страни, наличието на потенциално нова криза между тях със сигурност би било много нежелана сега“, каза Синан Улген, президент на Центъра за икономически и политически изследвания в Истанбул, пред АФП. „Те ще се стремят да предотвратят появата на такъв сценарий“, каза той.
Говорителят на гръцкото правителство тази седмица съобщи, че Мицотакис вече е посетил базирания в Истанбул Вселенски патриарх Вартоломей, и е бил поканен на обяд от Ердоган в президентското имение на брега на Босфора.
Антония Зерваки, асистент по международни отношения в Атинския университет, казва, че срещата ще предостави възможност за „сближаване на двете страни“ след тежък период на отношения.
Гърция и Турция, съседи в Егейско море и съюзници от НАТО, влязоха в опасно противопоставяне през 2020 г. заради въглеводородните ресурси и военноморското влияние във водите край бреговете им.
Тогава Мицотакис разкри най-амбициозната програма от десетилетия насам за закупуване на оръжие, и подписа споразумение за отбрана с Франция – за ужас на Турция.
Висши турски служители продължават да поставят под въпрос гръцкия суверенитет над части от Егейско море, но миналата година Анкара поднови двустранните преговори с Атина.
„Очевидно Турция преследва много ясна вълна на нормализиране на отношенията с регионалните съперници, след като няколко години е провеждала нещо като много настоятелна външна политика и е била регионално изолирана“, каза Асли Айдинтасбас, сътрудник в Европейския съвет по външни отношения (ECFR). „Мисля, че както турските, така и гръцките лидери разбират, че светът се променя и европейският ред за сигурност е предизвикан по начини, които не са си представяли преди три месеца“, добави той.
Тази седмица израелският президент също посети Анкара след повече от десетилетие на дипломатически разрив.