Лицето на демократичните промени в Украйна, Юлия Тимошенко вече два пъти е заемала министърпредседателския пост, два пъти е вкарвана в затвора от двама различни президенти и освен всичко – беше цел на акция за дискредитиране, организирана от бившия ръководител на кампанията на Тръмп. Днес 58-годишната Тимошенко, известна с острия си език и ретро прическата си, се надява да измести от президентския пост отколешния си противник Петро Прошенко, на изборите на 31-ви март.
Кампанията й включва труден баланс между реформи, задълбочаване на сътрудничеството с Международния валутен фонд, намаление на скока на цените на газа за домакинствата, условие, което според МВФ е ключово за отпускането на нови заеми на страната.
На тази цена е шансът за оглави страната, 5 години след уличните протести, известни като „Мейдан“ – в резултат на които беше отстранен подкрепяния от Кремъл държавен глава и страната пое прозападен курс, последван от кървава конфронтация с Русия.
Тимошенко е фаворит на по-старите гласоподаватели в Украйна, на които обещава трикратно увеличение на пенсиите, ако спечели изборите. Но, малко след като стартира като кандидата с най-голяма подкрепа, тя изостана и сега се бори с сегашния президент Прошенко и комедийния актьор Володимир Зеленский.
Реториката й обаче е твърде остра. Тя нарича увеличаването на цената на газа „геноцид“, а критиците й я определят като популист. На въпрос на „Ройтерс“ дали не смята, че критиката е основателна, тя отвърна, че това е етикет, който й е залепен от „корумпираната мафия на Прошенко“, в опит да намали подкрепата й.
По думите й, неговите привърженици използват черен пиар, за да се борят срещу влиятелните си противници и за нея са избрали думата „популист“.
Голяма част от инвеститорите обаче видяха светлина в това, че Прошенко се придържа към програмата на МВФ за Украйна, която се оказа решаваща за икономиката на страната по време на рецесията и войната със сепаратистите в източния регион на Донбас.
На въпрос на репортера дали бизнесът следва да се притеснява за политиката, която тя би водила, ако бъде избрана, Тимошенко се позова на опита си с МВФ, когато е била министър-председател, но допълни, че условията на сегашното споразумение с институцията са неблагоприятни.
Планът й за уреждане на отношенията с Русия е да продължи мирните преговори в Минск, които овладяха, но не успяха да сложат край на кръвопролитията в Донбас. Тя също така призова за широк кръг от преговори, в които да участват САЩ, Великобритания и ЕС.