Работна група от български и македонски експерти започва проучванията за възможностите за изграждане на газова връзка между двете държави. Очаква се резултатите да станат ясни в началото на следващата година. Планът за изграждане газова връзка бе обявен вчера в Скопие от българската делегация за подписването на двустранния договор България-Македония. За подготовката на българо-македонския газов проект днес информира енергийният министър Теменужка Петкова, която бе гост в сутрешния блок на БНТ.
През есента ще бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител на интерконекторната газова връзка между България и Гърция, като се очаква изграждането да започне през първата половина на следващата година.
Подписването на Договора с Македония беше ясен сигнал за това какви трябва да бъдат отношенията на Балканите. В рамките на този договор бяха подписани още 2 много важни меморандума в областта за сътрудничеството на природния газ и транспорта. Това е много сериозна крачка в двустранните отношение. Той дава много ясна база, в която ще работим в следващите 6 месеца. Има работна група, която ще направи анализ за изграждане на директна газова връзка между България и Македония. В началото на следващата година ще имаме яснота“, каза министър Петкова.
Най-важни за нас са сигурността на доставките и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, подчерта Теменужка Петкова.
До дни ще стартира и поръчката за предпроектното проучване за газовия хъб „Балкан“, съобщи министърът.
Проектът за газов хъб „Балкан“ отговаря изцяло на изискванията на ЕС по отношение на това до какво ще доведе – от една страна до диверсификация на източниците, от друга страна той дава възможност за развитие на пазара и неговата диверсификация, уточни Петкова.
Енергийният министър коментира специално темата за „скептиците, които смятат,че няма да има интерес към хъба „Балкан“ и че той няма да може да се реализира“. Ние имаме не само подкрепата на ЕК за реализацията на този проект, проекта, която е безапелационна и категорична, „но наред с това има много сериозен интерес и от наши партньори , които проявяват интерес към това да бъдат проучени всички възможности – от една страна за разширяване на нашата газопреносна инфраструктура, от друга страна за възможностите за доставка и транзит на природен газ през и до България“, изтъкна министър Петкова.