Парламентарното мнозинство отряза външното финансиране на съсловните магистратски организации. НС прие на първо четене планираните от ГЕРБ и ОП промени в Закона за съдебната власт, които имат подкрепата и на главния прокурор Сотир Цацаров.
116 депутати бяха „за“, 6-има – „против“ и 52-ма гласуваха „въздържали се“. Дискусия по промените почти нямаше.Основният акцент в нея остана „примерът на унгарския премиер Виктор Орбан“, който по подобен начин ограничи възможностите за донорски проекти, финансирани от чужди неправителствени организации.
Водещ вносител на промените у нас е шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). Той защитава тезата, мотив за промените, че средствата за дейността на магистратските организации трябва да се събират само от членски внос и от дарения на членовете им. Това засилвало гаранциите за прозрачност.
От ГЕРБ информираха днес, че между първо и второ четене на законопроекта от забраната ще бъде изключено финансирането по линия на ЕС.
Това поиска на Министерски съвет миналата седмица лидерът на партията и премиер Бойко Борисов. Посредничеството в комуникацията между правителството и парламентарната група в случая за промяна на промяната в текстовете на закона бе възложено на правосъдния министър Цецка Цачева. Тя се ангажира да говори с депутатите на ГЕРБ и да ги убеди, че не трябва да има забрана за партньорство на магистратските организации с ЕС.
Двама депутати от управляващото мнозинство защитиха от трибуната ограниченията срещу чуждото финансиране на проекти за магистратските организации. От ГЕРБ думата взе Георги Марков, а от ОП – Павел Шопов. Съдебната власт у нас е независима и именно затова прокуратурата е в съдебната власт и има самостоятелен бюджет, а авторът Данаил Кирилов с гордост е сравняван с Орбан, каза Маркав.
Няма по-голям комплимент за един млад политик. Орбан се обяви срещу опитите чужди фондации да се налагат на правителството. Получи директна подкрепа от Израел, припомни Марков. Не може чужди фондации – американски, руски, арабски, да финансират българските магистрати, изказа се Марков.
Той изтъкна, че българската държава е осигурила много добро заплащане на българските магистрати и ги призова да бъдат така добри да финансират организациите си от членски внос.
И призова магистратите да не говорят от телевизията, а със съдебните си решения.
Шопов изтъкна, че съдебната система е особена, консервативна и бързи реформи в нея са контрапродуктивни. Има недоволни хора, които скачат два метра над земята, каза Шопов по повод обществената реакция срещу тези промени.
Един магистрат не може да прави политика, няма право да дава интервюта, да участва в действия на политически сили. Митологизираме определени хора, обличаме ги в одеждите на реформатори, които носят едва ли не истината и реформата, предупреди още депутатът на „Атака“Шопов, визирайки Лозан Панов, председател на ВКС.
„Съдебната система не е лоша, тя не е добра, тя е като всички други сфери. Някои хора обаче много я корят, много я плюят“, обобщи своето виждане за съдебната система Шопов.
Коментар на Татяна Ваксберг, DW: