Депутатите приеха доклада на временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет.
Със 126 гласа „за“, 59 „против“ и четирима „въздържали се“, народните представители одобриха доклада, с който се предлага частично рестартиране на процедурата за нов изтребител, а Министерството на отбраната ще реши на какъв етап да бъде върнат проекта.
ГЕРБ, макар и индиректно, обвиниха бившия командир на ВВС ген. Румен Радев и настоящ президент в корупция.
Комисията установи, че управляващите проекта в Министерството на отбраната са променили условията, гласувани от Народното събрание, като е добавено ново задължително изискване – примерна схема за плащане, което отстрани офертата за употребявани F-16, предлагани от САЩ и Португалия.
Това е станало в нарушение на решението на парламента за инвестиционния проект. Промяната е направена от председателя на борда, ръководещ проекта, към юли 2016 г., месец след одобряването на проекта за инвестиционен разход от парламента.
Към тази дата председател на борда е бил тогавашният командир на ВВС ген. Румен Радев.
Депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров каза, че генерал Радев не е приятел на истината.
„Няма да споря с някого, ако каже, че е заклет лъжец”, каза Тодоров, като имаше предвид опорните точки, писани от ген. Радев за бившия премиер Пламен Орешарски преди негова среща с представители на СААБ, производител на „Грипен“.
Тодоров каза, че комисията е открила секретна шифрограма, изпратена от посолството на България във Вашингтон до началника на кабинета на президента Иво Христов, който няма допуск до класифицирана информация.
„Екип на ДАНС работи в президентството от 10 дни. Има унищожени документи. Цялата преписка между външно министерство и президентството е унищожена“, каза Тодоров, като според него за това вина имал главният секретар на президента Димитър Стоянов.
Той добави:
„Виждаме, че генерал Радев има афинитет да си назначава любовниците на втори договор…“.
След тези думи, микрофонът му беше изключен от председателстващия в момента Явор Нотев.
При следващото си явяване на трибуната Тодоров каза за Радев: „Мотивиран е с потупване по рамото, не е взел 5 млн., да не си помислите нещо.“
Владимир Тошев (ГЕРБ) пък зададе риторични въпроси за това как е финансирана кандидатпрезидентската кампания на Радев и „има ли грипенски пари вътре“.
БСП упрекнаха ГЕРБ, че водят война с президента Румен Радев. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова каза, че комисията за самолетите се ползва като „бухалка срещу държавния глава”.
„Използвате тази комисия и цялата институция парламент за война с друга институция – президентската, за да разчистите пътя на Бойко Борисов към президентския пост”.
От ГЕРБ думата взе председателят на ПГ – Цветан Цветанов. Той призова БСП да не въвличат управляващите в „Самолетгейт”.
„Всички останаха с впечатление, че вие имате някаква защитна реакция, за да не се споменава генерал Радев, но никъде в доклада той не фигурира. С всички тези процедури, които коментирам и които излязоха в публичното пространство, вие направихте „Самолетгейт“ . И вие го провокирахте и стана така, че държавата вече да се сочи, че прави някаква процедура, която под една или друга форма обслужва някакви други интереси”, каза Цветанов.
От парламентарната трибуна той се извини за „някои от личните си нападки” към президента и неговата съпруга.
Председателят на ПГ на ГЕРБ каза, че не бива от парламентарната трибуна да се говори за лични теми, свързани с „лични живот на президента”.
Цветанов добави:
„Когато се взимат важните политически решения трябва да бъдем истински и надежден партньор на НАТО. Оборудването трябва да отговаря на стандартите на НАТО“.
Той е убеден, че народните представители ще вземат правилни решения.
„Молбата ми е – нека да бъдем принципни, да не провокираме напрежението, което създава лош имидж на Народното събрание, призвани сме да защитаваме обществения интерес“, се обърна той към БСП.
Днес Народното събрание трябва да изслуша и гласува и годишния доклад за състоянието на националната сигурност за 2016 година.
Приемането на документа от правителството предизвика разнопосочни реакции заради текста, според който Русия се свързва с една от основните заплахи за страната ни.
Политическите сили са единодушни само в убеждението си, че не се очаква влошаване на отношенията с Москва.