Докладът срещу Унгария, с който се целеше да й се отнеме гласът, е опит за саморазправа и щеше да раздели Европа на Източна и Западна. Още колко да позволяваме това? Шенген, еврозоната, двойни стандарти при храните, а сега и това.
Това заяви на извънреден брифинг евродепутатът от ГЕРБ Андрей Новаков по повод обвинението на лидера на БСП Корнелия Нинова, че премиерът Бойко Борисов води двойна външна политика – една в България и една навън.
„Съчувствам на Нинова, защото предполагам, че е тежко да виждаш, че основният ти политически опонент прави това, което говори. По отношение на Унгария считам, че сме изключително последователни, в това което направихме и нямаше нито един мой колега от ГЕРБ в европейския парламент, който да гласува в подкрепа на доклада, призоваващ за санкции срещу Унгария. Този доклад беше направен така, че да се използва за саморазправа срещу Унгария”, заяви Новаков.
От своя страна депутатът Тома Биков каза, че изразената позиция от Нинова е лична, а не на партията, която вече не слуша лидера си. В доказателство на думите си депутатът посочи, че евродепутатите на БСП са гласували различно.
„Европейският лидер на г-жа Нинова г-н Станишев е подкрепил санкциите, г-н Неков, който попадна случайно в ЕП, е бил „против”, г-н Курумбашев е бил в залата, но не е гласувал, а г-н Пирински изобщо не е бил в залата, въпреки че според г-жа Нинова това е най-важната точка. Явно Нинова изразява лична позиция, а не на БСП. Още повече, че г-жа Нинова свиква партията си и взема позиция, след като е минало гласуването“, каза Биков.
Според Биков е крайно неприятно за пореден път да опровергава думи на един политик, „станал известен с прозвището г-жа Лъжа”, и добави, че това не е политически сблъсък, а сблъсък между една лидерка и реалността.
Той каза още:
„Добре лъже, но все по-недобре с времето започва да се справя и с тази длъжност“.
Биков покани Нинова, ако споделя принципите на ГЕРБ да стане индивидуален член на ЕНП и да подкрепя техните е позиции. В заключение Биков каза, че не е ясно кога темата за санкциите срещу Унгария ще бъде поставена в Съвета на ЕС. Той добави, че това може да се случи след 1,2 дори 3 години.
Припомняме, че по-рано тази седмица вицепремиерът Красимир Каракачанов поиска от Министерския съвет подкрепа за Унгария, действие, срещу европейската политика. От Залцург премиерът Бойко Борисов отговори уклончиво.
„За Унгария има една позиция и тя е ясно изразена. Раздвоението на личността се явява в БСП и в лицето на Румен Радев. Аз просто чакам един ден да аплодирам президента, който не е повторил това, което Нинова е казала”.
И добави:
„ГЕРБ, с нейните шестима евродепутати, е срещу наказанието на Унгария и отнемането на гласа й, БСП и нейните депутати са „за”. Вчера разясних, с колегите Каракачанов и Симеонов, на Оперативно заседание – то е след като минат редовното, точките от Секретното, тогава следва третия тип. Оперативните заседания са, за да се гледат стратегии, приемат се отчети и се взимат решения. Нашата точка, която гледахме с Каракачанов и Симеонов, и аз снощи им се обадих, за да им разясня какво сме приели, е, че правителството трябва да започне да разработва стратегия, с която, ако един ден се стигне до налагане на тази санкция, вчера аз им казах, че според мен това ще стане след две години и няма как Виктор Орбан да дойде да ме целува пред всички и да ми благодари за нашата твърда подкрепа…И в България се разиграва драма и то вижте по каква тема, която е няма в Европейския съвет. До този момент никъде не се е обсъждало наказанието на Унгария…”
Колебливата политика на правителството по този ключов европейски въпрос е изключително изненадваща и тревожна. В момент, в който страната ни кандидатства и за еврозоната, и за Шенген, и влизането й зависи изключително от Франция, Германия, Белгия, Холандия и т.н, които са твърдо против политиката на Орбан, изглежда меко казано непрактична.
Освен това едно такова решение би противоречало на основните европейски ценности и би наляло вода в мелницата на популистките партии, които искат разрушаването на Европейския съюз.