парламент

Със 135 депутати, регистрирани в зала, парламентът събра необходимия кворум и започна работа, предаде репортер на ДЕБАТИ.БГ.

Първият опит за регистрация бе неуспешен, след като народните представители от „БСП за България“ и ДПС не се регистрираха, въпреки че бяха в зала. Същото се случи и в четвъртък, когато липсата на кворум провали пленарното заседание и депутатите не успяха да разгледат заложените в дневния ред промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация.

В началото на днешното пленарно заседание народният представител от ДПС Рамадан Аталай подчерта, че една от причините депутатите от парламентарната му група да не се регистрират е именно несъгласието с дневния ред и призова този законопроект да отпадне, защото съдържа спорни текстове.

Впоследствие от ГЕРБ оттеглиха законопроекта и той няма да бъде разглеждан в рамките на днешния пленарен ден. Оттеглените промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация предвиждат общините да имат възможност за изграждане на специални звена за контрол, свързани с опазване на обществения ред, опазване на общинското имущество, организацията на движението в населените места и други дейности.

ОПОЗИЦИЯТА:

Пред журналисти лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви:

„Управляващото мнозинство не може да осигури кворум в зала. Кворумът в Народното събрание се осигурява от опозицията – това е криза“.

Карадайъ обърна внимание и на отпадналото от дневния ред на депутатите, по настояване на ДПС, предложение за промени в Закона за местното самоуправление и местна администрация, за което от партията изразиха редица съображения.

„Нещо повече – конструктивните действия на опозицията определят и дневния ред в Народното събрание. Това е един знак за вътрешна криза в управляващите“, смята Карадайъ.

„Нужна е реанимация на държавността. За нас тя започва от диалога“, допълни той.

Карадайъ поясни, че превърналият се в спорен законопроект е бил конкретният повод депутатите на ДПС да не се регистрират в зала в четвъртък, когато пленарното заседание се провали поради липса на кворум и подчерта, че такъв тип закони би трябвало да се предлагат и внасят в Народното събрание след широко обществено обсъждане.

„Нещо повече – бихме казали от ДПС, че такива закони, които имат важно обществено значение би трябвало да се внасят от министерски съвет, за да има яснота кой носи политическата отговорност, а не управляващите да се крият зад народни представители“, смята лидерът на ДПС.

Във връзка с предвидената в законопроекта възможност общините да изграждат специални звена, свързани с опазване на обществения ред, Карадайъ бе категоричен: „С този закон се опитват да създават едни наказателни отряди“.

УПРАВЛЯВАЩИТЕ:

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов от своя страна каза, че трябва да има атмосфера на работа, а не на противопоставяне.

Цветанов проведе среща с председателя на „Обединените патриоти“ Волен Сидеров, на която са обсъждани оттеглените от дневния ред на парламента промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и други нормативни актове.

Председателят на групата на ГЕРБ обяви, че през следващата седмица ще бъдат поканени представители на МВР и Националното сдружение на общините в България, които да разговарят с експерти от ДПС за всички текстове на законопроекта, по които движението изразява своите тревоги.

„Притесненията са относно възможността инспекторите и тези звена, които са в общините и трябва да извършват проверки и контрол, дали трябва да имат тези функции, които биха могли да създадат някакво притеснение“, обясни Цветанов.

Оттеглените промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация предвиждат общините да имат възможност за изграждане на специални звена за контрол, свързани с опазване на обществения ред, опазване на общинското имущество, организацията на движението в населените места и други дейности.

„Ние не сме смятали, че със този законопроект ще има проблем, но днес направихме отлагане на точката, за да намалим напрежението“, аргументира се зам.-председателят на ГЕРБ.

Самият Волен Сидеров определи срещата между двамата в стаята на „Обединени патриоти“ като „импровизиран Коалиционен съвет“, тъй като такъв не се е провел този понеделник и призова отлагането на законопроекта да бъде разглеждано като сделка за осигуряване на кворума.

„Отлагането на тези законопроекти води до тяхното подобряване. В крайна сметка продуктът ще бъде по-добър“, аргументира се Сидеров.

Очаквайте подробности!

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук