Гинка Върбакова
на снимката: Гинка Върбакова

След като вчера от БСП попитаха „Гинка Върбакова ли е държавата?“ от нейната компания „Инерком“ разпространиха до медиите отговора.

„Не сме политически обвързани, нямаме политически протекции и не сме съгласни да бъдем използвани като инструмент за водене на политически кампании“, пише в съобщението на компанията.

Върбакова уточнява, че тя и нейни представители ще влязат в управлението на ЧЕЗ-България само при условие, че сделката за продажбата на дружеството бъде одобрена от КЗК, която вече два пъти изпрати откази, и бъде финализирана.

„Предлаганата смяна на част от членовете на надзорните съвети на публичните компании ЧЕЗ Електро България и ЧЕЗ Разпределение България е под условие сделката да получи необходимите разрешения, които са предпоставки за нейното финализиране“, се казва в съобщението.

Върбакова определя твърденията на Елена Йончева като манипулативни:

„Предлаганата смяна на част от членовете на надзорните съвети на публичните компании ЧЕЗ Електро България и ЧЕЗ Разпределение България е под условие сделката да получи необходимите разрешения, които са предпоставки за нейното финализиране.“

По отношение на участието на държавата, каквото министър-председателят Бойко Борисов ясно даде да се разбере, че иска да има, от „Инерком“ обясняват, че към момента държавата няма акции в ЧЕЗ, затова няма как да предлага свои представители за членове на надзорните органи.

От „Инерком“ изискват и уважение, както става ясно от тяхното съобщение.

„Инвеститорите трябва да бъдат уважани, защото те са основата на българската икономика и осигуряват благосъстоянието на гражданите. За стабилно икономическо развитие се изисква предвидима и спокойна среда, в която върховенство има Закона.“

Припомняме, че вчера нардоният представител от БСП Елена Йончева определи като скандална новитана, че Гинка Върбакова и нейни хора ще влязат в управлението на ЧЕЗ-България и попита какво се случва с обещанието, че държавата ще участва в сделката по продажбата.

Рокадата трябва да стане факт на 27 ноември, когато ще има събрание на ръководните органи на българския дял на ЧЕЗ. От съобщението на „Инерком“ обаче става ясно, че тя ще е възможна само ако сделката по продажбата бъде финализирана и българската компания изплати дължимите на ЧЕЗ около 320 млн. евро.

За момента обаче това няма как да се случи, тъй като Комисията за защита на конкуренцията все още не е разрешила финализирането на покупко-продажбата – в средата на миналия месец КЗК се произнесе срещу нея.

Предстои отказът на регулатора да се гледа от Върховния административен съд, тъй като тече обжалване на „Инерком“ още по първото решение на КЗК. Това обаче ще се случи чак на 14 май 2019 г.

Остава мистерия защо смяната в ръководството на ЧЕЗ беше обявена за края на ноември, след като това може да бъде възможно едва през следващата година.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук