Гласуването на междинните избори за Конгрес в САЩ приключи. Първите избирателни секции в някои окръзи на щатите Индиана и Кентъки затвориха врати в 01:00 ч. българско време, а последните – в Аляска и Хаваите, спряха да приемат гласоподаватели в 07:00 ч. българско време, съобщиха световните агенции. Преброяването на бюлетините продължава и в този момент.
Вотът определя новия състав на 435-местната Камара на представителите (долната камара на американския парламент), както и на една трета от Сената (горната камара). Анализи в американски медии на първите предварителни резултати от междинните избори в Съединените Щати прогнозират победа на републиканците в Камарата на представителите. Няма яснота за изхода от надпреварата в Сената. Екзит полове показват, че инфлацията и правото на аборт са били двете най-важни теми за много от американците на тези избори.
Според информация на в. „Ню Йорк таймс“ републиканците си гарантират 168 места в долната камара на американския парламент, а демократите – 114.Но битката за контрол над Сената все още е на кантар – временният резултат е 46 за демократите, срещу 46 за републиканците.
От 1946 година до сега на междинните избори партията на действащия президент е губила места в Камарата на представителите с две изключения. Съветник на президента Джо Байдън е казал за Си Би Ес, че няколко президента са имали трудни моменти по време на междинните избори, но това не им е пречило да бъдат преизбрани. За прокарване на закони е необходимо те да се приемат и от двете камари на Конгреса и при загуба на демократите в Камарата на представителите те могат да срещнат отпор от републиканците за прокарване на свои инициативи.
На тези избори се гласува за 35 от стоте места в Сената, като от резултатите до момента няма изненади, но остава неясен въпросът как ще се развият ключовите битки на места като Пенсилвания и Джорджия.
Двата лагера запазват повечето си крепости
В 36 щата и три отвъдморски територии на САЩ се избират и губернатори. Междинният вот може да се окаже решаващ за политическото бъдеще на Джо Байдън и съперника му Доналд Тръмп, предаде Франс прес.
Рекордното поскъпване в страната играе срещу Джо Байдън и на тези избори, неизменно неблагоприятни за управляващите. Той може да изгуби контрола си върху Камарата на представителите и Сената, което ще парализира дейността му през оставащите две години от мандата.
Предшественикът му Доналд Тръмп, дейно подкрепил мнозина кандидати републиканци, залага на успехите на своите хора, за да се впусне с най-добри възможни шансове в президентската надпревара през 2024 г. Той обеща да огласи на 15 ноември „една много голяма новина“.
С оживена кампания, посветена на инфлацията, Джей Ди Ванс, един от питомците на милиардера републиканец, грабна твърде желания пост на сенатор в Охайо – една от крепостите на индустрията и селското стопанство в Америка.
Лагерът на демократите също не остана с празни ръце. Той изтръгна от консерваторите два губернаторски поста – в Мериленд и Масачузетс, където Мора Хили ще стане първата лесбийка, оглавила някога един от щатите. Джо Байдън веднага я извика, за да я поздрави.
Освен това партията на 79-годишния демократ си спести големи страхове, запазвайки контрола над щат Ню Йорк, където републиканците се надяваха да изместят губернаторката Кати Хоукъл.
Във Флорида, триумфално бе преизбран сегашният губернатор Рон Десантис – изгряваща звезда на консерваторите и може би кандидат за Белия дом през 2024 г. Което може да разклати позициите на потенциалния му съперник за номинацията, друг един жител на Флорида – Доналд Тръмп.
Остава Конгресът: анкетите предричат мащабна победа на републиканците в долната камара – класически сценарий в политиката на САЩ, където междинните избори често се превръщат в наказателен вот за партията на Белия дом.
Но гигантската „червена вълна“ – с цвета на републиканците, обещана от Тръмп, все още не бе факт снощи, много преди преброяването на гласовете да приключи.
Контролът върху Сената пък е къде по-несигурно нещо. Всичко ще зависи от шепа ключови щати като Джорджия, Аризона и Пенсилвания, където изборите бяха силно оспорвани.
Още международни новини – четете тук