Димитър Главчев
На снимката: Димитър Главчев

Искам да успокоя българските граждани, не може и да става дума, че ще бъдат изпращани наши войски в Украйна. Нито е обсъждана такава тема, нито предстои да бъде обсъждана. Това заяви от парламентарната трибуна служебният премиер Димитър Главчев.

„В позицията на страната ни няма нищо притеснително, отчетени са националните ни интереси, както и съюзническите интереси.Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза на парламентарната асамблея, че България е надежден съюзник в НАТО“, допълни Главчев.

Преди това Корнелия Нинова от „БСП за България“ поиска служебният премиер Главчев и служебният министър на отбраната Атанас Запрянов или да разсекретят документа с позицията, или заседанието на парламента да бъде закрито.

Не можем да обсъждаме секретна информация, обясни Нинова, но отбеляза, че документът е прочетен в секретното деловодство само от 12 депутати.

Според нея закриване на заседанието би засилило страховете за въвличане на страната ни във война.

„Секретни са договорите с другите страни членки на НАТО, които няма как да бъдат разсекретени. Ние сме служебно правителство и смятах, че позицията трябва да бъде обсъдена в Народното събрание, обясни Главчев.

„Няма как с премиера да разсекретим позицията, тъй като тя се базира на секретни документи на НАТО“, заяви от своя страна служебният министър на отбраната Атанас Запрянов и допълни, че не е вярно, че българската позиция ще стане известна на света.

Депутатите изслушват днес служебния премиер Димитър Главчев и военния министър Атанас Запрянов.

Запрянов е извикан в Народното събрание за да отговаря на въпроси, свързани с „неучастие на Република България под никаква форма с жива въоръжена и невъоръжена сила във военния конфликт в Украйна“. Искането за изслушването е от депутатите Борислав Гуцанов и Иван Иванов.

Изслушването на служебния министър-председател на Република България и служебен министър на външните работи Димитър Главчев е относно развитието на процеса по разширяване на Европейския съюз след приемането на т. нар. френско предложение и острата антибългарска кампания и изказвания на голяма част от политическия елит в РС Македония.

Питането е формулирано и по въпроси за „многократно оказван координиран дипломатически натиск спрямо България, който цели да вкара Република Северна Македония в ЕС заобикаляйки правилата и принуждавайки България да отстъпи от вече договорените условия, както и вече предприетите и планирани действия за защита на българските национални интереси по тези въпроси“. Вносители са от „Възраждане“.

В началото на заседанието депутатите разместиха дневния си ред и след това ще изслушат премиера Главчев относно развитието на процеса по разширяване на Европейския съюз след приемането на т.нар. френско предложение и острата антибългарска кампания в Република Северна Македония.

Като трета точка е предвидено изслушване на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и по въпроса за неучастие на България под никаква форма с жива въоръжена и невъоръжена сила във военния конфликт в Украйна.

Заради неотложни ангажименти отпадна изслушването на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Йордан Вълчев относно напредъка на строителството на автомагистралите „Хемус“ и „Черно море“, съобщава Дарик.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук