Димитър Главчев
Димитър Главчев

Служебният премиер и външен министър Димитър Главчев признава за оказван дипломатически натиск върху българските институции за това как да гласува страната ни по отношение на резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница.

Изтекла кореспонденция показва, че премиерът е инструктирал българския представител в ООН да гласува „въздържал се“, при положение че страната ни е съвносител на резолюцията.

Заявеното от Главчев става ясно от негов отговор на питане до депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кристина Петкова.

Въпросът е входиран в деловодството на парламента на 22 април, което означава, че много преди гласуването в ООН е имало информация за промяна в българската позиция.

От отговора на Главчев става ясно, че „Република Сърбия, подкрепяна от Руската федерация, водиха широкомащабна и агресивна политика против резолюцията“.

В него четем още:

На 23 април 2024 година посланикът на Република Сърбия в гр. София, н.пр. г-н Желко Йович, е представил демарш в МВнР, настоявайки България да се противопостави на внасянето на резолюцията за обсъждане в ОС на ООН“.

Датата, на която е проведена срещата, е един месец преди гласуването на резолюцията на 23 май. От отговора обаче не става ясно кой се е срещнал с посланика и дали Главчев е присъствал на нея в качеството му на външен министър.

В текста се посочва, че на посланикът е била представена българската позиция. Главчев повтаря казаното от него преди това, че процесът по формирането на позиция е свързан с „множество „работни“ варианти, които непрекъснато еволюират в процеса на формиране на националната позиция на страната ни„.

Според премиера разпространената публично грама, от която става ясно за указания за гласуване „въздържал се“, не съдържа окончателните указания към постоянния ни представител в ООН, въпреки че тя е пратена часове преди гласуването в ООН.

Без да е искано от него, премиерът обяснява и кои държави са гласували „въздържали се“ и „против“, като посочва, че държавата Вануату е оттеглила съавторството си в залата под сръбски натиск и не е участвала в гласуването.

Кипър, Гърция и Словакия са се въздържали, а Унгария е била против.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук