Монреал

Най-добрият български тенисист Григор Димитров записа изключително важна победа на турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Синсинати. 26-годишният хасковлия победи за първи път в кариерата си след шест изиграни срещи Хуан Мартин дел Потро и ще играе на четвъртфиналите от надпреварата. Гришо стигна до успеха в два срещу Кулата от Тандил – 6:3, 7:5, а в следващата фаза среща ще има далеч по-лек съперник – японецът Юичи Сугита, който победи Карен Качанов с 2:1 сета.

През миналата година Димитров стигна до полуфиналите на надпреварата, така че има да защитава още точки. Добрата новина за него е, че почти всички силни съперници са аут от американския турнир. Най-известният му евентуален опонент, който обаче е в другия поток, е Рафаел Надал, а сред останалите имена, с които българинът трябва да внимава, са Доминик Тийм, Джон Иснър, Давид Ферер и Ник Кириос. От тях обаче само Иснър е в потока на българина, а другите му евентуални съперници на полуфинал, при положение, че вземе утрешния си мач с Сугита, са Франсес Тиафо, Николоз Басилашвили и Джаред Доналдсън.

Мачът започна много по-добре за Григор, който бързо спечели първия си сервис-гейм и после стигна до три шанса за пробив, след като форхендите на Дел Потро не влизаха, а на мрежата българинът бе пълен господар. Така се стигна до ранен аванс от 2:0 за хасковлията, но когато трябваше да го затвърди изпадна в беда при 0-30, защото първият му сервис не влизаше. Хубавото бе, че Дел Потро не бе ефективен с форхенда си, а Димитров отново умело залагаше на дефанзивния си бекхенд-слайс, за да намалява темпото. Въпреки двете двойни грешки, Григор затвърди брейка си с ас и поведе с 3:0 след 11 минути игра.

В следващите минути геймовете биваха доминирани от сервиращите, като Димитров отново правеше добри излизания на мрежата, с които постави съперника под напрежение да изпълнява начален удар за оставане в сета при 5:2. Деветата и десетата непредизвикана грешка на Дел Потро доведоха въпросния осми гейм до дюс, но все пак аржентинецът оцеля. Григор отново изпадна в неприятната ситуация при 0-30, но с ас и още един печеливш сервис се измъкна, като впоследствие обаче допусна грешка и осигури брейк-бол на аржентинеца. В крайна сметка Димитров преодоля напрегнатия момент и спечели за трети път в кариерата си сет срещу този опонент – 6:3 за точно 40 минути игра.

За разлика от първия сет обаче, вторият започна по-успешно за аржентинеца, който направи ранен пробив за 2:0, като грешките му се намалиха, а уинърите от форхенд се увеличиха. В същото време пък Григор на няколко пъти взе грешното решение да играе именно от „форхенд страната“ на противника си и в комбинация с влизащ само 63% първи сервис се стигна до брейка. Димитров стигна до аванс 0-30 в следващия гейм, но с доста усилия Дел Потро успя да се спаси и да се отърси от напрежението. За щастие, Григор върна пробива за 3:4, и то дори без да играе най-добрия си тенис, но и сбърканите от Дел Потро топки спомогнаха.

Двамата не предлагаха отигравания на извънземно ниво, но в десетия гейм се постараха да зарадват зрителите с качествени разигравания. Дел Потро дори стигна до точка за пробив (сет-бол) след чудесна размяна на удари на мрежата, но Григор я отрази, а в дюса мрежата помогна на аржентинеца да се добере до втори сет-бол. Хасковлията рискува с мощен втори сервис и спаси и него, след това и трети, а с осмия си ас се добра до равенство 5:5. Сервисът съвсем предаде Дел Потро в следващите минути и без да полага неимоверни усилия Григор стигна до 15-40 в своя полза, само че по ирония на съдбата точно със силни начални удари аржентинецът ги отрази. От третия си шанс вече Димитров се възползва с бекхенд-уинър по правата и поведе с 6:5, a след това затвърди и спечели мача 1 час и 40 минути.