Хиляди новозеландци протестират заради законопроект, който ще внесе промени в основополагащия договор на страната

Законопроект, който планира промени в основополагащия договор на Нова Зеландия, сключен между британската корона и вождовете на коренното маорско население, предизвика значителни политически сътресения и масови протести. Протестно шествие, в което участие взеха около 10 000 души, премина през страната и завърши пред сградата на парламента в столицата, съобщава Асошиейтед прес.

Този законопроект предизвика дебати относно начините, по които Нова Зеландия трябва да изпълни задълженията си към коренното население, взети по времето на колонизацията на страната. Има обсъждания и за естеството на тези задължения.

Основополагащият договор е подписан от представители на британската корона и 500 маорски вождове по време на колониалния период. В него се определят основните принципи, уреждащи отношенията между британската монархия и маорите. Има две версии на договора – английска и маорска, които варират по съдържание в някои части. През годините Великобритания многократно е нарушавала и двете версии. Чрез средата на 20-ти век се наблюдава спад в влиянието на маорския език и култура, конфискация на техни земи и намаляване на правата на маорите в различни сфери.

През последните пет десетилетия новозеландските съдилища, законодателите и специализираният трибунал Уайтанги работят за създаване на единен прочит на различните версии на договора и за разрешаване на нарушенията.

Между Великобритания и племената са постигнати споразумения за милиарди долари поради нарушения на договора, особено по отношение на широкоразпространеното отчуждаване на маорски земи и експлоатацията на природни ресурси.

Дейвид Сеймур, лидер на малка либертарианска партия, получила по-малко от 9% от гласовете на миналогодишните избори в Нова Зеландия, е автор на законопроекта, който сега провокира протестите. Целта му е да определи конкретни определения за принципите на договора и да ги приложи към всички новозеландци, а не само към маорите.

На законопроекта се противопоставят бивши премиери от левицата и десницата, както и 40 от най-авторитетните юристи в страната. В четвъртък той премина първо четене в парламента, но според анализатори не се очаква да бъде одобрен при финалното си четене.

Утре, по време на протестно шествие в Уелингтън срещу законопроекта, се очаква да участва около 30 000 души.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук