Хиляди унгарци, сред които учители и студенти, преминаха в неделя през Будапеща, за да протестират срещу правителството с искания за по-високи заплати на учителите и за ограничаване на рязко растящата инфлация, която намалява доходите, предаде „Ройтерс“.
Преминавайки по моста над река Дунав, протестиращите издигнаха плакати като „Орбан – махай се“ и „Няма учители, няма бъдеще“, няколко часа след като националистическият министър-председател Виктор Орбан обеща да запази икономическата стабилност и да запази тавана на енергийните сметки на домакинствата, дори когато ЕС изпада в „икономическа криза“.
Но на последния от поредицата антиправителствени протести участниците заявиха, че правителството му е подвело учителите, като им е дало мизерни заплати, а инфлацията, която през септември достигна 20% и продължава да расте, става непоносима.
„Аз съм тук заради моите деца, трябва да има промяна“, каза Гьонги Беречки, пощенски раздавач, който се присъедини към протестите за първи път пред „Ройтерс“. „Тази бясна инфлация, вече не можем да спестяваме изобщо, просто не можем да свържем двата края, тъй като цените растат“.
Учители и ученици протестират за по-високи заплати и ю решение на проблема със задълбочаващия се недостиг на учители.
Докато страната отбелязваше годишнината от въстанието срещу съветското управление през 1956 г., Орбан, който беше преизбран за четвърти пореден мандат през април, заяви по-рано в неделя, че следващата година ще представлява предизвикателство във връзка с войната в съседна Украйна.
„Война на изток и икономическа криза на запад“, каза Орбан пред поддръжници в Залаегерсег, на около 200 км западно от Будапеща, като добави, че има „финансова криза и икономически спад в ЕС“.
„През 1956 г. научихме, че в трудни времена е необходимо единство да запазим икономическата стабилност, всеки да има работа, да можем да защитим схемата за тавани на сметките за енергия и семействата няма да бъдат оставени сами на себе си.“
Ограниченията на сметките за газ и електроенергия са ключов елемент от политиката на Орбан, но разходите по тази схема скочиха тази година поради покачващите се цени на енергията, което натовари държавния бюджет. Правителството беше принудено да премахне горната граница за домакинствата с по-високо потребление от 1 август.
През декември то трябва да внесе поправки в бюджета за 2023 г., тъй като одобреният през юли закон за бюджета предвиждаше растеж от 4,1% през следващата година, а инфлацията – 5,2% – прогнози, които оттогава са остарели заради двуцифрения скок на цените. Сега се очаква икономическият растеж да се забави до 1% през следващата година.
По-рано този месец форинтът падна до рекордно ниски нива, което принуди централната банка да повиши лихвените проценти по спешност.
Още международни новини – четете тук